Rubriky:

Rallye

Hledání skončilo. Kopecký odtajnil nového navigátora

16. června 2020 15:26 - Praha

Jezdec továrního týmu Škoda Motorsport Jan Kopecký našel své druhé oči. V pomalu se rozbíhající rallyeové sezoně bude plnit roli navigátora Jan Hloušek, který na sedačce spolujezdce zaskočil za odcházejícího Pavla Dreslera už loni na podzim ve dvou závodech mistrovství světa.

 

Roman Vondrouš, ČTK

Hloušek Kopeckého povedeným výkonem na soutěžích v Anglii a ve Španělsku přesvědčil. „To jsem si ověřil, že je to člověk na správném místě. Prakticky ho nemusím nic učit, pochopil všechno velice rychle a ty dva závody mistrovství světa jsou jeho dobrá vizitka. Hned na úvod se zapsal skvělým písmem," oceňoval kvality nového člena týmu bývalý mistr Evropy a světový šampion třídy WRC2.

Zkraje letošního roku ale vše nasvědčovalo tomu, že Hloušek nebude k mání. Jezdil totiž po boku Filipa Mareše v projektu podporovaným českým Autoklubem. A Kopecký tak zprvu lovil v jiných vodách. „Rozhlížel jsem se delší dobu. Najít spolujezdce na plný úvazek, který by vyhovoval mým podmínkám, není úplně snadné. Výběr byl dost omezený, zkoušel jsem přesvědčit k návratu i Péťu Starého. Dlouho jsem bojoval," přiznal pilot Škodovky.

Šampion místo bojů o vteřiny střeží neposedu. A řeší fungování rodinné firmy

Projekt, v němž byl Hloušek angažovaný, ale v květnu předčasně skončil. „Bylo mi kluků líto, že nemohou projekt dokončit. Honza se ale poté ozval s nabídkou spolupráce. Začal jsem o tom přemýšlet a rozhodl se, že do toho půjdeme," líčil Kopecký. „Jsem rád, že Honzu budu mít vedle sebe. Spolujezdec samozřejmě musí umět navigovat, musí se umět přizpůsobit a mít cit pro jízdu a itinerář. Ale musíme si i lidsky sednout. Neumím si představit, že bych měl v autě profíka, který přečte rozpis na rychlostní zkoušce jako básničku, ale pak bych si s ním neměl co říct. Takhle já nefunguju. U Honzy jsem si ověřil, že je to skvělý navigátor a pohodový člověk," doplnil.

Nová dvojice ve startovním poli se poprvé představí už tuto sobotu v testovací rallye na autodromu v Sosnové. „Sice bych mohl jet na oči, ale chci, aby mi četl, a naopak slyšel můj diktát při seznamovacích jízdách," plánoval Kopecký. Poté už oba vlétnou do českého mistrovství, které otevře červencová Bohemia rallye. „Bohemka bude jednodušší v tom, že se jedou takřka identické erzety a z loňska máme špičkové on-boardové záběry. Takže si na to sedneme a řekneme si, co a jak," vyprávěl sedminásobný domácí šampion.

Rallyeový jezdec Jan Kopecký (vlevo) a spolujezdec Jan Hloušek.

Roman Vondrouš, ČTK

Napoví hned první kilometry

Jak dlouho trvá, než se jezdec s navigátorem dokonale sžije? „Člověk musí dát trochu na první pocit. První společné kilometry napoví, jestli to fungovat bude, nebo nebude," přemítal Kopecký.

Kotrmelec přes střechu, který spolu s Hlouškem absolvoval při loňském startu v Anglii, ale do rámce spolupráce se spolujezdcem nezařazuje. „To tam vůbec nezapadá!" rozesmál se. „Potřebovali jsme dojet do cíle a přivézt body pro značku, abychom získali titul. Přizpůsobovali jsme tomu tempo a v jedné zatáčce jsem jel moc pomalu. Proto jsme šli na boudu," přiblížil Kopecký.

Pavel Novotný, Sport.cz

Časová osa: Rallye Dakar 2020

Filtr článků - Rallye