Sami proti osobákům... Svérázný Macíkův trénink na Dakar

14. října 2020 10:14 - Drawsko

Je třeba závodit, testovat a sbírat zkušenosti. Na polskou rallye Baja Drawsko odjel tým Big Shock Racing hlavně proto, aby získal další porci 330 cenných závodních kilometrů před blížícím se Dakarem. Sestava byla tradiční. Karla, kamion Iveco, pilotoval Martin Macík, navigovaný Františkem Tomáškem, s technickou asistencí Davida Švandy. Frantu, týmový Liaz, si opět pronajal Dan Stiblík, který se pozvolna rozhlíží po světě dálkových kamionových rallye.

Big Shock Racing

Tentokrát nešlo o výsledky, hlavním cílem byl trénink. A také chuť zajezdit si. Vůbec přitom nevadilo, že kamiony týmu Big Shock Racing v soutěži startovaly jako jediné. Právě v Polsku se síla dvou týmových trucků prokázala, když Stiblík dokázal Macíkovi pomoci poté, co během zátěžové zkoušky prorazil hadici přivádějící naftu do motoru. I přes menší kolizi byl Macík v cíli nakonec sedmý a Stiblík dvanáctý. České kamiony závodily s 34 osobními automobily.

Protože většina evropských soutěží zahrnujících kategorii kamionů, kterých se tým pravidelně účastní, byla v letošní sezoně zrušena, rozhodl se Martin Macík potrénovat v rámci dálkových rallye primárně určených osobním automobilům. Že jsou spolu s Danielem Stiblíkem, který si pronajímá druhý týmový vůz, jedinými kamiony na trati, nehrálo zásadní roli.

Martin Macík zapadl se svým kamionem během Baja Poland

Big Shock Racing

„Vždycky si poradíme. Kamiony, osobáky, důležité je, že máme s kým závodit. Teď nám jde hlavně o to, abychom měli možnost odjet si delší úseky v ostřejší rychlosti. Potřebujeme otestovat nové úpravy na našem Karlovi. Do Dakaru nezbývá moc času," říká Macík, který už má na motoru i automatické převodovce nastavenou konfiguraci, která mu zůstane i pro lednový Dakar.

Přímé vysílání z kabiny

Během pátečního prologu posádka žlutého kamionu pro fanoušky na Facebooku opět zprostředkovala živé vysílání z kabiny jejich Iveca. Příznivci motorsportu tak mohli se závodníky naživo absolvovat každou chvilku od nasednutí do vozu, po úvodní organizační přípravy, odpočítávání posledních minut do startu nebo větší část trasy.

„Na Dakaru bychom si něco podobného nemohli dovolit. Pravidla jsou tam hodně přísná. Nesmíme mít v kabině telefon, ani být jinak ve spojení s okolím. Evropské závody bereme hlavně jako trénink, podmínky jsou volnější a dovolují nám víc blbnout a potěšit tak naše milované fanoušky," usmívá se navigátor František Tomášek.

Macíkův Karel na trati v Polsku.

Big Shock Racing

V sobotu byly v plánu dvě etapy, každá dlouhá 142 kilometrů. Náročnější trialové úseky a honičky kamionu s osobními automobily dokážou české posádce pokaždé zvednout náladu. Do cíle první části dojel žlutý kamion Karel pilotovaný Macíkem na 4. místě a stejné si držel i celkově, Stiblík byl po první části šestnáctý. Následoval hodinový servis. A grády měla i poslední etapa, ve které se Macík rozhodl rozjet na maximální možnou rychlost a provést zátěžovou zkoušku.

Závěr jeli vabank

Nakonec ji nevydržela zadní pera, držící nápravu, která s posádkou už absolvovala poslední Dakar, a jako jeden z mála dílů nebyla ještě vyměněna. Nahrazena měla být po návratu z evropských závodů. Pera praskla a vzala s sebou i hadici s přívodem nafty do motoru. Zhruba v polovině etapy tak Macík s Tomáškem a Švandou ucítili v kabině naftu a museli jízdu přerušit. Naštěstí u Iveca zastavil druhý týmový kamion pilotovaný Stiblíkem. Poskytl posádce palivo i pár potřebných součástek a stal se tak hrdinou kamionové soutěže.

Macíkova posádka v patřičné úpravě...

Big Shock Racing

„Řekli jsme si, že závěr pojedeme trochu vabank. A nasadili jsme fakt kudlu. Na takovou rychlost bychom si netroufli ani na Dakaru. A jsme rádi, že jsme si potvrdili, kde mají pera své limity. Každopádně, vítězem je Dan, který nám pomohl a současně jsme si společně projeli závěr etapy," vypráví Macík.

Macík nakonec dojel závod na celkovém 7. a Stiblík na 12. místě. Atmosféra na Baja Drawsko byla velice přátelská, soupeři milí, tým fungoval skvěle, i když mechanici měli spoustu práce. Je možné, že se jednalo o poslední soutěž sezony, pokud se nepodaří najít dostupné duny, na nichž by tým ještě stihl otestovat písečnou jízdu. Karla teď v Sedlčanech čeká kompletní čištění a rozložení do šroubků, aby mechanici mohli vše překontrolovat a následně namontovat nové díly, které už budou připravené na Dakar 2021.

dos, Sport.cz

Časová osa: Rallye Dakar 2021

Filtr článků - Rallye


Formule 1 2021

72. ročník mistroství světa navazuje a velmi omezenou sezónu 2020 a fanouškům nabídne rekordní porci hned dvaadvaceti závodů. Do kalendáře se vrací Velká cena Nizozemska, premiéru si odbyde okruh v Džiddě. Sezóna začíná 28. března v Bahrajnu, poslední závod je naplánován na 12. prosince v Abú Zabí. Na rekordní osmý titul útočí obhájce celkového triumfu Lewis Hamilton.