Rubriky:

Rallye

Překonal Lopraise a uzavřel kariéru. Sedminásobný vítěz Dakaru Čagin skončil

15. února 2011 12:20 - MOSKVA

Slavný ruský řidič Vladimir Čagin, který svůj kamión Kamaz sedmkrát dovedl k vítězství na Rallye Dakar, ukončil profesionální kariéru. Na tiskové konferenci v Moskvě v úterý Čagin oznámil, že účast na letošním ročníku dakarského závodu byla jeho poslední. Čagin se svým sedmým vítězstvím odpoutal v počtu triumfů od české legendy Dakaru Karla Lopraise.

 

Daniel Garcia, ČTK/AP

"Dakarem 2011 jsem skončil svou kariéru," řekl dlouholetý soupeř českých závodníků. Vedle sedmi triumfů na Dakaru je Čagin pětinásobným vítězem Master-rallye, osminásobným vítězem Dubajské rallye a vítězem Rallye Paříž-Peking. Dakar vyhrál v letech 2000, 2002-04, 2006 a 2010-11 a je tak nejúspěšnějším účastníkem soutěže v jedné kategorii. Loprais a motocyklista Stéphane Peterhansel mají na kontě šest vítězství, francouzský závodník ale navíc triumfoval třikrát mezi automobily.

Jednačtyřicetiletá legenda ruského sportu, známá pod přezdívkou "Car", začínala na Dakaru jako spolujezdec v roce 1990, za volant se Čagin premiérově posadil v roce 1996. Je rekordmanem nejen v počtu titulů, ale i vítězných dakarských etap - se svým kamazem jich má na kontě úctyhodných třiašedesát.

V Rusku je Čagin považován za sportovní ikonu. Novináři ho přirovnávají k bohatýrům z dávných ruských bájí a k prvnímu kosmonautovi Juriji Gagarinovi. "Duše se tetelí radostí, že v Rusku žije takový chlapík," napsal komentátor listu Sovětskij sport po letošním Čaginově vítězství v Rallye Dakar.

I po ukončení aktivní kariéry Čagin hodlá zůstat u týmu Kamaz Master. "Myslím, že tam pro mě bude dost práce," podotkl ruský šampión.

ČTK, Sport.cz

Časová osa: Rallye Dakar 2020

Filtr článků - Rallye