Tänak ovládl Arktickou rallye, druhý Rovanperä vede MS

Rovaniemi/Praha

Premiéru Arktické rallye ve světovém šampionátu ovládl estonský pilot Ott Tänak. Třiatřicetiletý exmistr světa zvítězil před domácím jezdcem Kallem Rovanperäm, který s toyotou narušil na ledu a sněhu za polárním kruhem nadvládu automobilky Hyundai a ujal se vedení v šampionátu. Martin Prokop s fordem obsadil 21. místo a skončil šestý v kategorii WRC2.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

Ott Tänak ovládl Arktickou rallyeVideo: Právo

Tänak vybojoval čtrnácté vítězství v kariéře a po nedokončené Rallye Monte Carlo získal první body v sezoně. Soutěž vyhrál způsobem start - cíl, Rovanperäho po deseti rychlostních zkouškách porazil o 17,5 sekundy.

Dvacetiletý Seveřan životní druhé místo uhájil s náskokem 2,3 sekundy před Thierrym Neuvillem z Belgie a navázal v domácí soutěži na vítězství z loňska, kdy ještě Arktická rallye nebyla součástí MS. Navíc získal nejvíc bonusových bodů za triumf v závěrečné power stage. Jeho maximem v MS bylo dosud třetí místo z loňské Švédské rallye.

Vítěz z Monte Carla Sébastien Ogier po nepovedeném pátku přišel definitivně o naději na dobrý výsledek v sobotu po havárii. Francouzský úřadující šampion a pilot Toyoty v posledním dnu předstihl Prokopa a skončil dvacátý. Nakonec získal alespoň bod za páté místo v power stage.

Šampionát by měl pokračovat na konci dubna Chorvatskou rallye s centrem v Záhřebu.

Arktická rallye, podnik mistrovství světa v automobilových soutěžích ve Finsku - konečné pořadí po 3. etapě:
1. Tänak, Järveoja (Est./Hyundai i20) 2:03,49,6