Karel, nebo Arnošt? Macík si kamion pro Dakar vybere po marockém testu

7. října 2021 14:26 - Zagora

Pilot týmu Big Shock! Racing Martin Macík s navigátorem Františkem Tomáškem, mechanikem Davidem Švandou a zcela novým závodním kamionem, pojmenovaným Arnošt, v pátek odstartují do závodu Rallye du Maroc, nejnáročnější prověrky před Dakarem 2022. Podle pocitů v cíli se český závodník rozhodne, jestli si pro lednový Dakar vybere nového vylepšeného Arnošta, nebo sáhne po starším, ověřeném a spolehlivém Karlovi, se kterým vyhrál tři etapy na Dakaru 2021.

 

Big Shock Racing

Arnošt není sám. Ze Sedlčan odjel ještě další nový závodní kamion, který poslední měsíce vznikal v českých dílnách MM Technology pod taktovkou šéfa týmu Martina Macíka staršího. Má pracovní jméno Vincenzo a sveze se v něm italská posádka.

Rallye du Maroc je pro tým hlavně zátěžovým testem, který má odhalit dětské nemoci Arnošta, nového kamionu, který byl v sedlčanských dílnách dokončen těsně před odjezdem do Maroka. Jestli s ním Martin Macík pojede Dakar 2022, zatím ještě není rozhodnuto. „V tuto chvíli je vše otevřené. Uvidím, jak se mi s Arnoštem pojede v Maroku. V Sedlčanech máme Karla připraveného v nejlepší možné kondici. Je vyzkoušený, spolehlivý, rychlý. Rozhodnu se až po skončení Rallye du Maroc. Každopádně, není vůbec špatné, když máte možnost vybírat si před Dakarem ze dvou perfektních kamionů," říká Martin Macík.

Postavili kamion také pro italský tým

Závodit bude i další nový speciál, který byl právě dokončen v sedlčanských dílnách. „Myslím, že úspěchy a odolnost naší techniky během posledních let vzbudily respekt. A začaly se nám ozývat zahraniční zájemci o Karlovo dvojče," popisuje Martin Macík starší. Byli mezi nimi i zástupci italské společnosti Italtrans. Objednali si stavbu totožného kamionu jako je Karel.

Tohle jste od Martina Macíka z letošního Dakaru ještě neviděli. A co odtajní pro Dakar 2022?

Sport.cz

„Zajímavé je, že člověk, který za týmem stojí, se mnou v roce 2004, ještě v Africe, závodil v Dakaru. Přijeli za námi a plácli jsme si. Speciál, který má u nás v dílně krycí jméno Vincenzo, si teď bude jeho italská posádka testovat," dodává Martin Macík starší, podle jehož vývoje vůz vznikl. Italský tým plánuje v novém kamionu ze Sedlčan zdolat Rallye Dakar 2022. A čeští mechanici z MM Technology by italským partnerům měli zajišťovat kompletní technický servis a vývoj vozu.

Navigátoři se těší na novinky

Karavana servisních vozů týmu Big Shock! Racing, vezoucí Arnošta na podvalu, se pod vedením dakarského veterána Ládi Fajtla vydala směr Maroko už koncem minulého týdne. Zbytek výpravy letí do Marakeše a odtud se přepravuje do Zagory, místa konání Rallye du Maroc, ve vypůjčených vozech. Všichni členové týmu se těší nejen na test nového kamionu v dunách Sahary, ale také na novinky organizátorů, které se za tři měsíce objeví také na Dakaru. „Navigace opět prošla změnou. Přibylo čudlíků. Marocká rally mi pokaždé pomáhá trochu se s novými věcmi sžít," říká navigátor František Tomášek, který jako člen prioritní posádky měl už během letošního Dakaru možnost vyzkoušet záludnosti elektronického roadbooku.

Dočkali jsme se objetí od Kocoura, je v euforii tým Martina Macíka. A čeká babyboom

Big Shock Racing

V pátek čeká na závodníky úvodní prolog a do cíle posádky dojedou po 5 napínavých písečných etapách ve středu 13. října.

dos, Sport.cz

Časová osa: Rallye Dakar 2021

Filtr článků - Rallye


Formule 1 2021

72. ročník mistroství světa navazuje a velmi omezenou sezónu 2020 a fanouškům nabídne rekordní porci hned dvaadvaceti závodů. Do kalendáře se vrací Velká cena Nizozemska, premiéru si odbyde okruh v Džiddě. Sezóna začíná 28. března v Bahrajnu, poslední závod je naplánován na 12. prosince v Abú Zabí. Na rekordní osmý titul útočí obhájce celkového triumfu Lewis Hamilton.