Rubriky:

Rallye

Úvodní etapu Mexické rallye vyhrál Solberg, Vojtěch je patnáctý

3. března 2006 19:25 - LEÓN

Světový šampión z roku 2003 Petter Solberg z Norska vstoupil nejlépe do Mexické rallye, třetího podniku mistrovství světa v automobilových soutěžích. Tovární jezdec Subaru vyhrál v pátek první etapu šotolinového klání a vykročil tak za obhajobou loňského prvenství.

S minimální ztrátou necelých pěti vteřin je druhý Fin Mikko Hirvonen následovaný úřadujícím mistrem světa Sébastienem Loebem. Jediný český účastník náročné soutěže Štěpán Vojtěch je po odjetí sedmi rychlostních zkoušek na patnáctém místě. V kategorii produkčních vozů mu patří šestá pozice.

Solberg, který v předešlých dvou závodech MS nebodoval, se dostal do čela rallye, specifické svou nadmořskou výškou, hned na začátku. Jeho náskok se ale stále zmenšoval. "Jedu pořád naplno, ale ostatní se zlepšují. Zatím je to ale v pohodě, jsem stále první," řekl novinářům Solberg.

Jeho největšími soupeři byli dlouho piloti Fordu Hirvonen a Marcus Grönholm. Postupně se ale dostal do hry i Loeb, který po pomalejším začátku stále zrychluje. "Druhá polovina erzet byla o hodně lepší," pochvaloval si francouzský pilot.

Grönholm ztratil šanci na dobrý výsledek

O reálnou šanci na dobrý výsledek naopak přišel vítěz obou předešlých světových klání Grönholm, který ve čtvrté zkoušce havaroval. Pokud se dnes do soutěže vrátí, dostane dvacetiminutovou penalizaci za neabsolvování čtyř měřených úseků.

Na patnáctém místě v absolutním pořadí se drží Vojtěch, který se posouval vpřed z původní 22. pozice. "Začali jsme opatrně, protože jsou to naše první kilometry tady a s tímto vozem vůbec," řekl Vojtěch ČTK. Liberecký pilot v okolí Leónu startuje poprvé s produkčním vozem Mitsubishi Lancer EVO VIII.

Nezastavily ho ani menší problémy - v úvodních erzetách s poškozenou geometrií, v závěru poté se slabším výkonem; ucpaný vzduchový filtr ho limitoval už od páté vložky. "Kuzaj, který startoval přede mnou, měl problémy a vrátil se na trať v momentě, kdy jsme se k němu akorát blížili. Musel jsem tak jet v prachu za ním," řekl Vojtěch, jenž tím podle svého odhadu ztratil přibližně minutu. Na předešlé rychlostní zkoušce přitom polskému jezdci sám pomohl.

Dnes rallye pokračuje dalšími sedmi rychlostními zkouškami, které opět skončí až pozdě v noci středoevropského času. Vítězná posádka bude známa v neděli kolem 19:00.

Výsledky (po první etapě):
1. P. Solberg (Nor./Subaru) 1:27:44,8, 2. Hirvonen (Fin./Ford) -4,8, 3. Loeb (Fr./Citroën) -9,5, 4. Stohl (Rak./Peugeot) -1:45,9, 5. Sordó (Šp./Citroën) -2:01,3, 6. Wilson (Brit./Ford) -2:56,2, 7. H. Solberg (Nor./Peugeot) -5:37,3, 8. MacHale (Ir./Ford) -5:37,3, ...15. Vojtěch (ČR/Mitsubishi) - 12:36,8.

ČTK, Sport.cz