Rubriky:

Rallye

Do itineráře Rallye Dakar se po pěti letech vrátí Peru

22. března 2017 13:12 - Paříž

Do itineráře Rallye Dakar se po pěti letech vrátí Peru. Organizátoři slavné vytrvalostní soutěže na dnešní tiskové konferenci uvedli, že příští ročník bude tvořit mezi 6. a 20. lednem 2018 čtrnáct etap v Peru, Bolívii a Argentině.

 

Big Shock Racing

V Peru se naposledy Rallye Dakar jela v roce 2013. Poté už v programu země chyběla, ať už kvůli obavám z následků klimatického jevu El Niňo, nebo kvůli chybějícím financím a sporům na domácí politické scéně.

Příští rok nicméně tato soutěž přímo z peruánské metropole Limy odstartuje. Trasa rallye pak povede Andami směrem k Bolívii a pořadatelé slibují průjezdy po obou stranách hraničního jezera Titicaca. Kolona následně dorazí do hlavního města La Pazu a bude směřovat do Argentiny, kde v Córdobě skončí.

Zkušenosti napovídají, že v roce 2018 se bude závod rozhodovat už v začátku. „Peru, to budou duny a jízda v písku. Takže už krátce po startu se bude míchat pořadím. V dunách stačí udělat jednu chybu a ta může být vaší poslední. Pokud nešťastně zapadnete, nemusíte se dostat ven," avizuje Martin Macík, pilot týmu Big Shock Racing.

Budou pěstovat krvinky...

„Na duny se všichni těšíme, ale samozřejmě k nim máme respekt. Na jízdu v písku se u nás nedá natrénovat. Proto letos budeme muset na testování v Tunisu hodně zabrat, abychom najezdili co nejvíc písečných kilometrů. Předpokládám, že do dun pořadatelé umístí některou z okruhových etap, což by mohlo odlehčit asistencím," říká Macík.

Klíčové mohou být také pasáže v extrémních nadmořských výškách ve vrcholcích And. „My jsme letos zvolili účinnou přípravu a horské úseky, kde se některým jezdcům nedostávalo kyslíku, jsme absolvovali až překvapivě hladce. Bez motání hlavy a rozostřeného vidění, takže i letos půjdeme stejnou cestou. Žádné spaní v kyslíkovém stanu. Vypadá to, že na konci roku budeme zase s navigátorem Františkem Tomáškem běhat po alpských štítech a pěstovat tak krvinky," usmívá se Macík.

Detaily etap organizátoři zveřejní v listopadu.

dos, ČTK, Sport.cz

Časová osa: Rallye

Filtr článků - Rallye