Rusko - Švédsko 4:5Švédové si výhrou zajistili triumf v Euro Hockey Tour

Hokejisté Švédska zvítězili v utkání Euro Hockey Tour a Euro Hockey Challenge v Mytišči nad domácím Ruskem 5:4 a zajistili si celkové prvenství v EHT. Seveřané udělali obrovský krok k úspěchu hned v první třetině, kterou vyhráli 4:0. V sobotu čeká oba týmy odveta, hrát se bude opět v Mytišči.

Před více než deseti tisíci diváků zmrazil výběr Tří korunek domácí hned po 85 vteřinách, kdy gólmana Chudobina překonal Lindholm. Do první přestávky se pak mezi střelce zapsali ještě Danielsson, Ekman-Larsson a necelé dvě minuty před odchodem do šaten i Petersson.

Když Švédové zkraje druhého dějství přečkali bez úhony oslabení a hříšník Lander o chvilku později zvýšil už na hrozivých 5:0, zdálo se být o vítězi rozhodnuto. Sborná ovšem nerezignovala. Do alespoň trochu přívětivější podoby upravili ještě před druhou přestávkou skóre Plotnikov a Mozjakin.

Třetí dvacetiminutovka nakonec přinesla dramatický závěr, neboť Mozjakin přidal svou druhou trefu, a když se prosadil v 46. minutě i Popov, Švédové už měli k dobru pouze těsný náskok. Okamžitě také sáhli k oddechovému času. Necelou minutu po jeho skončení se ocitli na 93 vteřin ve třech proti pěti, ale horké chvilky přečkali.

Změnu skóre pak nepřinesla ani závěrečná power play Rusů. Ani jedna z devíti branek v utkání nepadla v početní výhodě.

Utkání Euro Hockey Tour a Euro Hockey Challenge v Mytišči (Rusko):
Rusko - Švédsko 4:5 (0:4, 2:1, 2:0)
Branky a nahrávky: 28. Plotnikov (Averin, Apalkov), 37. Mozjakin (Popov, Ničuškin), 43. Mozjakin (Kulikov, Ničuškin), 46. Popov (Mozjakin, Blažijevskij) - 2. Lindholm (Klefbom, Rask), 9. Danielsson (Lander, Rahimi), 14. Ekman-Larsson (Lindström), 19. Petersson (Johansson), 27. Lander (Lindström, Klefbom). Rozhodčí: Fraňo, Šír (oba ČR) - Birin, Medveděv (oba Rus.) Vyloučení: 3:5. Bez využití. Diváci: 10 300.
Rusko: Chudobin - Jakovlev, Grigorjev, Antipin, Kulikov, Mironov, Zubarev, Rukavišnikov, Blažijevskij - Plotnikov, Apalkov, Averin - Ničuškin, Popov, Mozjakin - Kokarev, Loktionov, Slepyšev - Tichonov, Burmistrov, Burdasov. Trenér: Oleg Znarok.
Švédsko: Enroth - Klingberg, S. Kronwall, Klefbom, Ekman-Larsson, Rahimi, Ahnelöv, Andersén, Fransson - Petersson, Sjögren, S. Hjalmarsson - Lindholm, Rask, Sörensen - Danielsson, Lander, Lindström - Thuresson, J. Lundqvist, Josefsson - Johansson. Trenér: Pär Marts.
Euro Hockey Challenge:
Minsk: Bělorusko - Norsko 5:1 (2:0, 1:1, 2:0)
Branky: 10. a 60. Drozd, 23. a 41. S. Kosticyn, 20. A. Kosticyn - 37. Sörvik.
Riga: Lotyšsko - Slovensko 5:1 (3:0, 1:0, 1:1)
Branky: 13. a 18. Sprukts, 17. Cipulis, 40. Bukarts, 60. Daugaviňš z tr. střílení - 42. Jurčina.
Vojens: Dánsko - Německo 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)
Branka: 38. Spelling.
Grenoble: Francie - Švýcarsko 2:3 (0:0, 1:0, 1:3)
Branky: 31. Desrosiers, 49. Auvitu - 43. a 49. Helbing, 46. Rüfenacht.