Konec čekaní, trvalo dlouhých 113 let. Já a legenda? K tomu mám daleko, směje se Choupenitch

26. července 2021 18:25 - Tokio

Do opravdu hluboké historie je potřeba nahlédnout při hledání posledního úspěchu českých šermířů na olympijských hrách. Tokijský bronz Alexandera Choupenitche totiž přišel přesně po sto třinácti letech od her v Londýně 1908, kde Vilém Goppold z Lobsdorfu zajistil třetí místo v šavli a ke stejnému umístění pomohl také v soutěži družstev.

 

Andrew Medichini, ČTK/AP

A Choupenitch si byl ukončení tak dlouhého půstu moc dobře vědom. „Den před soutěží jsem trenérovi říkal, že nějaký Vilém Goppold vybojoval medaili na hrách v roce 1908. A on na to řekl: Tak už je čas s tím něco udělat. A tak se nám to povedlo," vykládal v extázi po zisku medaile. „Tohle je opravdu výjimečná věc, rekord! Pro mě tedy určitě," přidal se s bujarým smíchem kouč Stefano Cerioni.

Právě italský vítěz z olympiády v Soulu byl v uplynulých dvou letech jedním z hlavních pilířů bronzového zázraku. „Nejdřív jsme měnili malé věci v technice, potom jsme se věnovali taktice. Teď Alex zvládne v jeden moment mnohem víc věcí a pro soupeře je velmi těžké se bránit. Předtím byl předvídatelný," popisoval trenér českého reprezentanta.

Tryskaly bronzové slzy! Nejdřív jsem brečela, pak plakal Saša, říká maminka Choupenitche

Přijde renesance?

Senzační úspěch sedmadvacetiletého fleretisty zcela jistě vstoupí do české olympijské historie, sám Choupenitch ale odmítl, že by se stal automaticky legendou. „K tomu mám ještě hodně daleko. Ale jsem rád, že jsem prolomil to nekonečně dlouhé čekání," podotkl téměř dvoumetrový obr s vírou, že jeho výkon z Tokia pomůže zvednout zájem o tradiční, leč okrajový sport.

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 

Příspěvek sdílený Český olympijský tým 🇨🇿 (@olympijskytym)

„Já mohu motivovat lidi, pořádám kempy pro děti. Ale bude to hlavně na svazu, aby se chytil příležitosti. Vzpomínám, jak jsem začínal já. Přišel jsem do haly a začali jsme dělat šermířské nohy. A já říkal týpkovi vedle: ‚Co to je? To je balet? To je divný.' K dosažení úspěchu musíte překonat začátky a prokázat obrovskou vůli. Já jsem ukázal, že všechno je možné. Opravdu všechno," dodal Choupenitch.

A světlejší budoucnost věští i jeho kouč. „Když máte šampiona nebo medailistu, děti se začnou zajímat. Pro český šerm je důležité, aby omladinu přilákal. A s širší základnou půjdete nahoru," poznamenal Cerioni.

Věděl jsem, že tu šanci nesmím pustit, tvrdí bronzový hrdina Choupenitch

pn (Tokio), Sport.cz, Právo

Časová osa: Olympijské hry

Filtr článků - Olympiáda


Zimní olympijské hry Peking 2022

Olympijská vlajka zůstává v Asii, po Korei a Japonsku je na řadě Čína. Zimní olympijské hry v Pekingu začínají 4. února slavnostním zahájením a končí 20. února 2022 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 15 sportů 109 disciplín na 15 sportovištích, Češi obhajují dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile z olympiády v Pchjongčchangu.