Zápasník Omarov při olympijské premiéře v Tokiu prohrál v prvním kole a v turnaji končí

2. srpna 2021 05:32 - Tokio
(Aktualizováno: 2. srpna 2021 13:27)

Olympijská premiéra zápasníkovi Arturu Omarovovi nevyšla. Na hrách v Tokiu v řecko-římském stylu ve váze do 97 kilogramů prohrál v prvním kole 1:3 s Alexem Szökem z Maďarska a musel čekat na výsledky oprav. Ty se ale nakonec nevyvinuly v jeho prospěch a jeho premiéra na OH skončila hned po úvodním zápase. Olympijským vítězem v řecko-římském stylu ve váhové kategorii do 60 kg se stal Kubánec Luis Orta. Ve finále porazil 5:1 Japonce Keničira Fumitu.

 

Leah Millis, Reuters

Do oprav by se dvaatřicetiletý rodák z Dagestánu dostal jen v případě, kdyby Szöke postoupil až do finále, ale to se nestalo. Maďarského zápasníka vyřadil dvojnásobný mistr světa Musa Jevlojev z Ruska, který zvítězil 6:2. Jevlojev se nakonec dostal až do finále, v němž nastoupí v úterý proti Arménovi Arturu Aleksanjanovi.

Tři medailové sady se rozdělovaly již dnes. Olympijským vítězem v řecko-římském stylu ve váhové kategorii do 60 kilogramů se stal Kubánec Luis Orta. Ve finále porazil 5:1 Japonce Keničira Fumitu. Bronz získali Číňan Wa-li-chan Saj-li-kche a Rus Sergej Jemelin.

Nesl bych líp, kdyby mě totálně přejel, štvalo „szökovaného“ Omarova

Jen o chvilku později napodobil krajana ve váze do 130 kg Mijaín López. V závěrečném boji o zlato pod dohledem českého rozhodčího Václava Scheinera mladšího přemohl Gruzínce Iakobiho Kadžaju 5:0 a zvítězil již na čtvrté olympiádě za sebou, což se mu povedlo jako prvnímu muži v historii. Na bronz dosáhli Turek Riza Kayaalp a Rus Sergej Semjonov.

Osmatřicetiletý López napodobil Japonku Kaorii Ičovou, jež získala jako první čtvrté zápasnické zlato z OH před pěti lety v Riu de Janeiro. "Dosáhnul jsem svého cíle - vytvořil jsem rekord," uvedl López, jenž čtvrtým triumfem překonal legendárního Alexandra Karelina. A nevyloučil ani útok na páté zlato v Paříži 2024. "Samozřejmě o tom přemýšlím, ale teď si budu chtít vychutnat tenhle svůj triumf. A na konci roku světu oznámím, zda budu ještě zápasit. Musím si to dobře rozmyslet, protože po čtyřech zlatech by pro mě byla porážka těžká," dodal muž, jenž je ve své zemi celebritou.

Mezi volnostylařkami ve váze do 76 kg se radovala Němka Aline Rotterová-Fockenová. Ve finále porazila Adeline Grayovou z USA 7:3. Bronz si vybojovaly Číňanka Čou Čchien a Yasemin Adarová z Turecka.

XXXII. letní olympijské hry:
Zápas:
Muži - řecko-římský:
Do 60 kg:
1. Orta (Kuba),
2. Fumita (Jap.),
3 Wa-li-chan Saj-li-kche (Čína) a Jemelin (Rus.),
5. Temirov (Ukr.) a Ciobanu (Mold.),
7. Šaršenbekov (Kyrg.),
8. Melikjan (Arm.).
Do 130 kg:
1. López (Kuba),
2. Kadžaja (Gruz.),
3. Kayaalp (Tur.) a Semjonov (Rus.),
5. Mirzazadeh (Írán) a Acosta (Chile),
7. Abdullajev (Uzb.),
8. Popp (Něm.).
Ženy - volný styl:
Do 76 kg:
1. Rotterová-Fockenová (Něm.),
2. Grayová (USA),
3. Čou Čchien (Čína) a Adarová (Tur.),
5. Medetová Kyzyová (Kyrg.) a Minagawaová (Jap.),
7. Vorobjevová (Rus.),
8. Mäeová (Est.).
ČTK

Časová osa: Olympijské hry

Filtr článků - Olympiáda


Zimní olympijské hry Peking 2022

Olympijská vlajka zůstává v Asii, po Korei a Japonsku je na řadě Čína. Zimní olympijské hry v Pekingu začínají 4. února slavnostním zahájením a končí 20. února 2022 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 15 sportů 109 disciplín na 15 sportovištích, Češi obhajují dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile z olympiády v Pchjongčchangu.