Záhadný Peking. Bude na příště olympiádě očkování fakticky povinné?

9. srpna 2021 06:32 - Tokio

Jedny olympijské hry právě skončily, ale už během nich probíhaly přípravy na následující. Ty zimní totiž odstartují v Pekingu už za půl roku, což se stalo naposledy v roce 1992 kdy se ještě zimní a letní hry konaly ve stejný rok. Přes blížící se termín olympiády v Číně ale kolem ní panuje víc otázek než odpovědí.

 

Ondřej Deml, ČTK

Čína nadále zůstává fakticky zavřená okolnímu světu, po příletu vyžaduje třítýdenní karanténu. „To musí být změněno, aby se hry mohly konat," říká předseda Českého a člen Mezinárodního olympijského výboru Jiří Kejval.

Čínští pořadatelé mají výhodu, že můžou čerpat ze zkušeností organizátorů her v Tokiu, která opatření proti koronaviru jsou funkční a která ne. Indicie zatím naznačují, že budou chtít ještě zpřísnit. „Jednou z verzí je očkování. Nemůže být nařízeno povinně. Ale může se udělat výjimka z karantény pro sportovce a členy doprovodu, kteří by byli naočkováni," říká Kejval.

Dobré hry. I když místo pomoci přicházely útoky, říká Doktor

V praxi by to tak znamenalo de facto povinné očkování, protože těžko někdo ze sportovců během zimní sezony pojede do Číny o tři týdny dříve, aby zůstal v karanténě.

Ale je to stále jen jeden z návrhů, Mezinárodní olympijský výbor dál čeká na informace z Číny. „V řádu týdnů by se mělo rozhodnout. Máme předběžné úvahy, ale doufám, že je dotlačíme ještě do přijatelnější podoby," dodává Kejval.

Michal Osoba (Tokio), Sport.cz, Právo

Časová osa: Olympijské hry

Filtr článků - Olympiáda


Zimní olympijské hry Peking 2022

Olympijská vlajka zůstává v Asii, po Korei a Japonsku je na řadě Čína. Zimní olympijské hry v Pekingu začínají 4. února slavnostním zahájením a končí 20. února 2022 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 15 sportů 109 disciplín na 15 sportovištích, Češi obhajují dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile z olympiády v Pchjongčchangu.