Výprava KLDR nesmí za trest za neúčast na OH v Tokiu na ZOH do Pekingu

8. září 2021 18:48 - Lausanne

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) potrestal za neúčast na olympijských hrách v Tokiu olympijský výbor KLDR suspendací do konce roku 2022. Výprava Severní Koreje tak nebude moci startovat v únoru na zimních olympijských hrách v Pekingu.

 

Handout, Reuters

KLDR odřekla účast v Tokiu začátkem dubna kvůli obavám z koronavirové pandemie. "Olympijský výbor KLDR byl jediný, který se nezúčastnil olympijských her v Tokiu. Na základě tohoto jednostranného rozhodnutí je národní olympijský výbor suspendován do konce roku 2022," uvedl na tiskové konferenci prezident MOV Thomas Bach.

Odmítnutím startu na hrách porušila KLDR pravidlo 27.3 olympijské charty, podle něhož má každý národní olympijský výbor povinnost zúčastnit se her vysláním svých sportovců.

Vedle zákazu startu výpravy na ZOH v Pekingu přijde olympijský výbor KLDR po dobu suspendace o finanční příspěvky od MOV a definitivně se musí rozloučit s penězi, které mu byly dosud zadržovány kvůli mezinárodním sankcím.

MOV nicméně uvedl, že pokud si někteří severokorejští sportovci zajistí kvalifikaci do Pekingu, bude se jimi jednotlivě zabývat výkonná rada MOV. Mezinárodní olympijský výbor si také vyhradil právo na přehodnocení délky suspendace.

ČTK

Časová osa: Olympijské hry

Filtr článků - Olympiáda


Zimní olympijské hry Peking 2022

Olympijská vlajka zůstává v Asii, po Korei a Japonsku je na řadě Čína. Zimní olympijské hry v Pekingu začínají 4. února slavnostním zahájením a končí 20. února 2022 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 15 sportů 109 disciplín na 15 sportovištích, Češi obhajují dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile z olympiády v Pchjongčchangu.