Rubriky:

LOH 2020

Smrtelná past na olympiádě? Tokio se bojí vysokých teplot

9. listopadu 2018 08:00 - Tokio

Příští letní olympijské hry v roce 2020 v japonském Tokiu budou samozřejmě zahrnovat také běh na maratonskou vzdálenost. A právě o královskou vytrvaleckou distanci mají odborníci nejvíce strach. Lékaři varují před velkou pravděpodobností přílišných veder. Podle nich by mohlo dojít na trati i k úmrtím, tokijský maraton by se mohl proměnit ve smrtelnou past. Částečné řešení už mají, bude to ale boj na úrovni nejrůznějších priorit.

 

Profimedia.cz

Stále ještě existují lidé popírající globální změny klimatu či jejich souvislost s naší činností. Japonští vědci, zvláště pak lékaři, mezi ně nepatří. Už nyní varují, že se v důsledku rychlého oteplování může olympijský maraton v ulicích jejich hlavního města proměnit na rozsáhlá jatka, nebudou-li přijata příslušná opatření.

Unikli smrti. Dva závodníky se podařilo oživit. Sanitka vyjížděla 60krát

Japonské zdravotnické asociaci JMA a Tokijské zdravotnické asociaci TMA se už podařilo přemluvit organizátory her k posunutí času startu maratonu z půl osmé na sedm hodin ráno. Podle nich je ale opatření vzhledem k horkým a vlhkým letním dnům v Japonsku stále nedostatečné. Takový krok považují za stále ještě neúčinný vzhledem k ochraně zdraví závodníků i ostatních. V devět hodin ráno, kdy by byli ještě všichni závodníci na trati, totiž budou teploty v ulicích Tokia s největší pravděpodobností dosahovat hodnot kolem 40 °C. „Máme opravdu velké obavy," řekl minulý týden Kimijuki Nagašima z JMA. Podle něj jsou v ohrožení nejen samotní běžci, ale také pořadatelé, dobrovolníci i diváci. Upozornil i na to, že podle pravděpodobného scénáře by došlo k velmi rychlému přetížení místních zdravotnických zařízení i ambulantní dopravy.

Odborníci navrhují přesunout start závodu již na 5:30 ráno. „Nenavštívili bychom organizační výbor v případě, že bychom měli jen mírné obavy. Skutečně hrozí, že současný plán by pro některé lidi znamenal smrt," uvedl prezident TMA Haruo Ozaki v rozhovoru pro The Guardian. Pro případ startu v půl šesté ráno jsou odhady teplot během závodu na maximu „jen" 25-28° C. Ani toto není nijak ideální. Už v dubnu zaznamenal například maraton v Londýně úmrtí kvůli vysokým teplotám, a to rtuť teploměru tehdy nepřekročila 20 °C. Jaká bude situace za dva roky v Japonsku?

Už nyní obyvatelé Tokia hovoří o pobytu ve městě jako o „životu v sauně". Jen za červen tohoto roku zemřelo v metropoli téměř 100 lidí v souvislosti s vlnou veder. Nejvyšší teplotu naměřili meteorologové v městě Kumagaja severovýchodně od Tokia. Teploměr 23. července ukázal 41,1 °C. Olympijské hry přitom začínají 24. července 2020.

kü, Sport.cz

Časová osa: Letní olympijské hry 2020 v Tokiu

Filtr článků - LOH 2020