Živě

Nedávné sportovní akce podle Bacha ukázaly, že lze uspořádat olympijské hry

23. září 2020 11:46 - Praha

Úspěšné konání řady sportovních akcí v nedávné době navzdory různým omezením kvůli koronaviru posílilo podle předsedy Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Thomase Bacha důvěru v přípravu odložených olympijských her v Tokiu. Ukázalo se, že i v současné situaci je možné soutěže bezpečně zorganizovat.

 

Ioc/greg Martin, Reuters

Šance na úspěšné uskutečnění olympijských her podle Bacha zvyšují i povzbudivé zprávy o vývoji rychlotestů na koronavirus a pozitivní náznaky týkající se brzkého schválení vakcíny. "K mnoha různým scénářům, s nimiž MOV počítá, jsme přidali další, který naplno využije možnost testování a vakcín," uvedl Bach.

Jejich nasazení ale není podle Bacha nezbytnou podmínkou k uspořádání olympijských her. "Máme dobré důvody k mírnému optimismu vzhledem k nedávnému konání sportovních akcí, které se úspěšně uskutečnily i bez takových testovacích metod a vakcín," konstatoval bývalý šermíř.

Šéf MOV Bach nevyloučil karanténu pro sportovce na OH v Tokiu

Bach ve svém prohlášení ocenil sport jako důležitou součást boje proti pandemii, nezastupitelnou roli podle něho bude hrát i při zotavování z koronavirové krize. V současné době vyzval především k zodpovědnému dodržování všech opatření při pořádání soutěží. Jakákoliv chyba by podle něho smazala obrovský pokrok, který se za posledních několik měsíců podařil.

Podmínkou je negativní test

Poprvé se Bach spojil s novým japonským premiérem Jošihidem Sugou, s nímž hovořil o uspořádání sportovního svátku. Japonsko počítá s tím, že sportovci startující na olympijských hrách nebudou muset po příjezdu do země do povinné dvoutýdenní karantény.

Podmínkou ale bude negativní test. Pořadatelé rovněž zvažují, že zahraniční sportovce požádají o nahlášení všech míst pobytu. Možná je i varianta, že budou mít omezenou možnost cestování po Japonsku a budou se smět pohybovat jen v určené bublině.

ČTK

Časová osa: Letní olympijské hry 2021 v Tokiu

Filtr článků - LOH 2021


MS v hokeji 2021

84. hokejové mistrovství světa probíhá od 21. května do 6. června v Lotyšsku, kde všechny zápasy hostí hlavní město Riga. Česká hokejová reprezentace bojuje ve skupině A a snaží se vylepšit čtvrté místo z posledního šampionátu v roce 2019. Zlato obhajuje výběr Finska.