Média: Šéf organizačního výboru OH v Tokiu Mori rezignuje!

11. února 2021 05:32 - Tokio

Předseda organizačního výboru olympijských her v Tokiu Joširo Mori kvůli nedávným sexistickým poznámkám rezignuje, uvedla dnes japonská agentura Kjódó s odvoláním na nejmenované zdroje. Ve funkci ho podle médií nahradí čtyřiaosmdesátiletý Saburó Kawabuči, starosta olympijské vesnice a bývalý předseda japonské fotbalové federace.

 

Takashi Aoyama, ČTK/AP

Důvodem k odchodu Moriho z funkce je jeho nedávný výrok, že ženy ve výkonném výboru organizační komise moc mluví, což je otravné. Poznámky někdejšího japonského premiéra vyvolaly pozdvižení jak v Japonsku, tak v zahraničí. Představovaly nový zádrhel na cestě k letní olympiádě, která musela být kvůli pandemii covidu-19 přeložena z loňského roku na letošek.

Mori podle japonských médií svůj plán rezignovat oznámí v pátek, kdy se koná schůzka členů výkonného výboru. Sejdou se právě kvůli jeho výrokům.

Analýza předpovídá Česku na ZOH 2022 čtyři medaile

Na narychlo svolané tiskové konferenci 4. února třiaosmdesátiletý funkcionář své výroky odvolal a řekl, že byly "nevhodné" a proti duchu olympiády. Tehdy ovšem odmítl rezignovat. Na otázku, zda si myslí, že ženy opravdu příliš mluví, odpověděl: "V poslední době ženy příliš neposlouchám, takže nevím".

Podpora veřejnosti pro pořádání sportovního svátku v zemi v poslední době výrazně poklesla. Reuters uvádí, že skoro 80 procent lidí v Japonsku je kvůli obavám z koronaviru proti tomu, aby se olympijský hry letos konaly.

ČTK

Časová osa: Letní olympijské hry 2021 v Tokiu

Filtr článků - LOH 2021


Tour de France 2020

107. ročník nejslavnějšího cyklistického závodu světa Tour de France letos odstartuje 29. srpna v Nice a skončí 20. září tradičním dojezdem do Paříže. Z loňského roku vítězství obhajuje kolumbijský jezdec Egan Bernal. Na startu nebudou chybět další favorité - Thibaut Pinot nebo Primož Roglič. Z Čechů se představí Roman Kreuziger a Jan Hirt.

Patička stránky: