Živě

Fokus beachvolejbalistek: Mrštné Japonky i tokijská sauna

12. července 2021 18:20 - Praha

V japonském pařáku napravit výsledek z písku na legendární Copacabaně v Rio de Janeiru. To je jasný cíl plážových volejbalistek Markéty Nausch Slukové a Barbory Hermannové pro nadcházející olympijské hry v Tokiu. Na co se české hráčky před pátečním odletem do dějiště her koncentrují nejvíc?

 

Vlastimil Vacek, Právo

„Plážový volejbal je těžký sport, taktický, ovlivnitelný podmínkami. A olympijský turnaj je specifický, proti všem ostatním stojí na piedestalu. Rády bychom vylepšily umístění z Ria, kde jsme vypadly v předkole play off, ale s ohledem na obsazení turnaje je všechno otevřené a vyrovnanější než kdy jindy," přemítala na posledním setkání s novináři před cestou do Japonska Nausch Sluková.

Do turnaje v Tokiu vstoupí celkem čtyřiadvacet párů rozdělených po čtyřech v šesti skupinách. Do vyřazovacích bojů pak postupují z každé skupiny přímo první dva týmy a čtyři nejlepší ze třetích míst se utkají v předkole, v němž Češky ztroskotaly v Riu a obsadily konečnou sedmnáctou příčku.

Elitní český pár čeká pauza. Přijde krok do neznáma a čekání na miminko

Jaký vývoj očekávají ve své skupině F v Tokiu? „Švýcarky Betschartová, Hüberliová jsou podle mě favoritky na první místo. V posledních dvou letech mají konstantní výsledky, my jsme s nimi letos dvakrát prohrály. Dál stojí v cestě Němky Kozuchová s Ludwigovou, jejíž vizitka olympijské vítězky a mistryně světa i Evropy hovoří za vše. Ale letos jsme s nimi prohrály těsně v tie breaku," popisovala Hermannová.

Trénink na zahradě, slona do kufru a hurá do Japonska

V turnajové matematice bude klíčový každý získaný bod a rovněž zápas s domácím párem Išiiová, Murakamiová. „Když jsem viděla nalosování, tak mi blesklo hlavou, že jejich menší vzrůst je pozitivem. Negativní je, že budou hrát doma a v podmínkách, na které jsou zvyklé. Jejich hra navíc připomíná squash. Uběhají vás, pořád vracejí balony, donutí vás výměnu zkazit," líčila Nausch Sluková.

Beachvolejbalistky Markéta Nausch Sluková (vlevo), trenér Simon Nausch a Barbora Hermannová.

Vlastimil Vacek, Právo

„Jsou to takové mrštné myšky. Mají perfektně zvládnutou hru v poli a jsou schopné být v místech, kde byste je nečekali. A i když jsou o půl hlavy menší, tak mají perfektně vypilované podání. Právě na jejich servis jsme se speciálně připravovaly," doplnila Hermannová.

První zážitky z Tokia. Pohled na prázdnou obří tribunu bude smutný, říká Prskavec

A kromě japonských soupeřek se české hráčky už dopředu připravovaly na dusné klima, které účastníky her v Tokiu čeká. „Konzultovaly jsme možnosti i s lékaři. Překvapivé bylo, že možná nejdůležitější je zvládnout podmínky v hlavě. Fyzicky je to prakticky nemožné, to bychom musely strávit v Japonsku měsíc na aklimatizačním kempu. Což za současných okolností nepřipadalo v úvahu," podotkla Nausch Sluková. „Dřív jsem s podobným typem počasí měla problémy, ale cítím, že mi pomohlo cvičení hot jógy," dodala Hermannová.

Do dějiště her české plážové volejbalistky odletí v pátek spolu s další skupinou olympioniků leteckým speciálem, první zápas proti japonskému páru je čeká 24. července.

Měnili jen baterie
Tradiční předvoj v čele s šéfem české mise Martinem Doktorem v Tokiu finišuje s přípravou bydlení sportovců, kteří se na konci týdne nastěhují do olympijské vesnice. Podle dvojnásobného zlatého medailisty z Atlanty 1996 ale na rozdíl od předchozích her v Rio de Janeiru proběhlo předání místa vyhrazeného pro českou výpravu bez zádrhelů.
„Zatímco v Brazílii jsme z téměř čtyř desítek apartmánů převzali jen sedmnáct, tady jsme našli drobný nedostatek v jediném pokoji - v ovladači klimatizace byly špatné baterie,“ hlásil z Tokia Doktor.
První část české výpravy už rovněž okusila přísná protiepidemická opatření, která Japonci striktně nastavili. „Všude se nosí roušky, dodržují se vzdálenosti, místa v jídelně oddělují přepážky z plexiskla. Při vstupu se měří teplota, každý den se odevzdávají vzorky slin na testy. Jsem zvědavý, jak to budou organizátoři stíhat, až se sjedou sportovci,“ dodal vedoucí české výpravy.
Pavel Novotný, Sport.cz, Právo

Časová osa: Letní olympijské hry 2021 v Tokiu

Filtr článků - LOH 2021


Zimní olympijské hry Peking 2022

Olympijská vlajka zůstává v Asii, po Korei a Japonsku je na řadě Čína. Zimní olympijské hry v Pekingu začínají 4. února slavnostním zahájením a končí 20. února 2022 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 15 sportů 109 disciplín na 15 sportovištích, Češi obhajují dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile z olympiády v Pchjongčchangu.

Podsekce:

     
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Medaile

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..