Živě

Co je to za Brazilce? Český šampion v Tokiu překvapil i krajany

21. července 2021 07:11 - Tokio

Když nastoupil do letadla směr Tokio, na sobě měl trenky českého týmu a tričko brazilské výpravy. Olympijský medailista z her v Londýně Vavřinec Hradilek totiž do Japonska vyrazil ve službách Jihoameričanů, jako osobní trenér kajakáře Pedra Goncalvese.

 

Instagramu Pepeho Goncalvese

Přátelství dvou vodních slalomářů trvá už dlouhé roky. „Bylo mi snad 22, kdy jsem na juniorských závodech viděl maličkého šikovného Brazilce, pamatuju si, že své jízdy strašně prožíval. Tak jsem ho povzbudil, jak pěkně závodil," vzpomíná Hradilek.

Od té doby získal vedle olympijského stříbra i světový titul a spoustu dalších medailí, Brazilec přezdívaný Pepe k němu vzhlížel. „Před dvěma třemi lety se trápil, nemohl se dostat do semifinále. Tak jsem s ním prošel trať, něco poradil a semifinále si hned vyjel," líčí Hradilek.

Chodkyně Drahotová se po očištění z dopingu rozhodla nestartovat na OH

Po operaci slepého střeva měl na svého parťáka víc času a Goncalves vloni v Tacenu premiérově postoupil do finále a hned z toho bylo senzační třetí místo.

Šest polských plavců se muselo vrátit z Tokia kvůli nesplněným limitům

A tak, když si Hradilek v české nominaci Tokio nevyjel, dostal od Brazilců nabídku na roli trenéra během her. „On nikdy žádného neměl, nepochází z poměrů, kdy by si to mohl dovolit. Já jsem pořád hlavně závodník, ale teď je období, kdy se mu můžu věnovat, a souběžně i sám trénovat," líčí Hradilek, který v Tokiu využívá rozjížděcí kanál pro slalomáře.

Stejně jako v Pekingu a Londýně se tak přestěhoval do olympijské vesnice, jen do části obývané brazilskou výpravou a s trenérskou akreditací. „Atmosféra vesnice na mě docela dýchla, i různé vzpomínky, až jsem si musel připomenout, že nezávodím," přiznává.

Ugandský vzpěrač byl po útěku od olympijské výpravy v Japonsku zadržen

V olympijské jídelně pak občas způsobí pár překvapených výrazů. „Chvíli na mě někteří Češi koukají a přijdou, že si říkali, co je to za známého Brazilce," usmívá se. „Ale jak tu máme všichni respirátory a v jídelně mezi sebou plexiskla, je to rozpoznávání těžší," popisuje.

Rád by časem zašel pozdravit své krajany i v jejich sekci olympijské vesnice. „Ale teď na to není úplně atmosféra," odkazuje na rostoucí počet pozitivních případů v české výpravě.

Kajakář Vavřinec Hradilek během finálové jízdy na mistrovství Evropy ve vodním slalomu v Praze.

Vlastimil Vacek, Právo

Pro 34letého Hradilka je Tokio už čtvrtou olympiádou, každá byla pro něj jiná. „V Pekingu jsem byl nováček, od něhož nikdo nic nečekal. V Londýně už moje pozice byla jiná, v Riu jsem byl jako televizní komentátor, teď jako trenér," vypočítává.

Kde se vidí za tři roky v Paříži? „Je pravda, že i ten pobyt v olympijské vesnici mi trochu dodává motivaci, že bych ještě jednu olympiádu chtěl zažít jako závodník. A s novou disciplínou by šance mohla být větší," připomíná plánovaný olympijský debut kajakkrosu.

„Ale to je pro mě ještě daleká budoucnost. Teď bych tu chtěl pomoct Pepému do finále," soustředí se na svou na trenérskou roli.

Michal Osoba, Tokio, Sport.cz, Právo

  LOH Tokio - pátek 30. července probíhá
20210730T01:00:00+0200
LOH Tokio - pátek 30. července
LOH Tokio - pátek 30. července
LOH Tokio - pátek 30. července
ČT sport Vodní slalom - semifinále a finále kajakářů probíhá
20210730T07:00:00+0200
Vodní slalom - semifinále a finále kajakářů
Vodní slalom - semifinále a finále kajakářů
Vodní slalom - semifinále a finále kajakářů
  LOH Tokio - čtvrtek 29. července konec
20210729T01:00:00+0200
LOH Tokio - čtvrtek 29. července
LOH Tokio - čtvrtek 29. července
LOH Tokio - čtvrtek 29. července
ČT sport Judo mužů nad 100 kg - semifinále a finále dnes 10:00
20210730T10:00:00+0200
Judo mužů nad 100 kg - semifinále a finále
Judo mužů nad 100 kg - semifinále a finále
Judo mužů nad 100 kg - semifinále a finále
  LOH Tokio - sobota 31. července zítra 01:00
20210731T01:00:00+0200
LOH Tokio - sobota 31. července
LOH Tokio - sobota 31. července
LOH Tokio - sobota 31. července

Časová osa: Letní olympijské hry 2021 v Tokiu

Filtr článků - LOH 2021


Letní olympijské hry Tokio 2021

Kvůli koronaviru o rok přeložené letní olympijské hry v Tokiu začínají 23. července slavnostním zahájením a končí 8. srpna 2021 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 33 sportů 339 disciplín na 33 sportovištích, čeští reprezentanti obhajují jednu zlatou, dvě stříbrné a sedm bronzových medailí z olympiády v Riu.

Podsekce:

     
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Medaile

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..