Živě

Olympiáda se vrací do Austrálie, pomohla i česká stopa

21. července 2021 10:43 - Tokio

Situace v japonském Tokiu se mění ze dne na den, ale už nyní si mladí sportovci a fanoušci můžou chystat plány na rok 2032. Na zasedání Mezinárodního olympijského výboru bylo schváleno město Brisbane jako pořadatel her za jedenáct let.

 

Toru Hanai, ČTK/AP

Nezvyklý je předstih, s jakým byl organizátor her přidělen, vždyť ještě není ani jasné, kde proběhne zimní olympiáda o dva roky dříve. A netradiční byl i způsob, jakým se pořadatelské město volilo. Žádný souboj mezi kandidáty, ale jen schválení návrhu výkonného výboru MOV.

Záměrem je snaha minimalizovat náklady pořadatelských měst, jejichž investice do kandidatury často přišly vniveč a ještě před volbou odstupovala. Teď šel MOV jinou cestou a vybral preferovaného kandidáta. Zájem Budapešti, Dauhá či německého regionu Porúří tak nebyl vyslyšen.

Šéf WHO podpořil konání OH v Tokiu navzdory pandemii koronaviru

Austrálie je po USA druhou zemí, v níž přivítá olympiádu už třetí město. Po Melbourne 1956 a Sydney 2000 se dočká metropole státu Queensland. Ten na rozdíl od jiných částí Austrálie není v lockdownu, a tak mohli diváci sledovat vyhlášení přímo v ulicích na obrazovkách.

Nejbližší pořadatelé her
ZOH 2022 Peking
OH 2024 Paříž
ZOH 2026 Milán, Cortina
OH 2028 Los Angeles

Při prezentaci v rámci zasedání MOV zazněl i český odkaz, když premiérka Queenslandu Annastacia Palazsczuková připomněla Františka Příhodu. „Jako rodák z Československa emigroval do Rakouska na běžkách přes zamrzlé jezero, pak lodí cestoval do Austrálie a v roce 1956 ji reprezentoval na zimní olympiádě. Teď oslavil sto let a je naším nejstarším žijícím olympionikem," připomněla muže, jenž do Austrálie emigroval se sestrou Alexandrou a jejím manželem Karlem Nekvapilem a provozovali jeden z prvních vleků v Thredbu.

Brisbane naposledy pořádalo část soutěží pří Hrách Commonwealthu, ale tolik zkušeností s velkými akcemi nemá. Na druhou stranu podle pořadatelů je už 80 procent potřebných sportovišť postavených.

Michal Osoba, Sport.cz, Právo

Časová osa: Letní olympijské hry 2021 v Tokiu

Filtr článků - LOH 2021


Zimní olympijské hry Peking 2022

Olympijská vlajka zůstává v Asii, po Korei a Japonsku je na řadě Čína. Zimní olympijské hry v Pekingu začínají 4. února slavnostním zahájením a končí 20. února 2022 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 15 sportů 109 disciplín na 15 sportovištích, Češi obhajují dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile z olympiády v Pchjongčchangu.

Podsekce:

     
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Medaile

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..