Živě

Americká plavecká naděje Andrew se hájí, že není očkován, v týmu má zastánce

24. července 2021 04:17 - Tokio

V americkém plaveckém týmu se rozproudila debata kvůli očkování. Medailová naděje Michael Andrew jako jediný člen tradičně favorizovaného výběru veřejně oznámil, že nepodstoupil očkování proti koronaviru. Vysloužil si za to výtku od dvojnásobné olympijské vítězky z Ria de Janeiro Mayi DiRadové, která je nyní členkou vedení plavecké federace USA.

 

Rob Schumacher, Reuters

"To, že se Michael takhle rozhodl kvůli svému pohodlí, přestože to pro jeho kolegy znamená třeba jen malé riziko, mě frustruje," napsala DiRadová mimo jiné ve svém příspěvku na twitteru.

Andrew uvedl, že nechtěl ohrozit svou sportovní formu. "Nechtěl jsem si na poslední chvíli nechat dát do těla něco, o čem bych nevěděl, jakou by to mohlo vyvolat reakci. Jsem vrcholový sportovec a všechno, co děláme, je promyšlené a pochopitelné. Během přípravy, zvlášť před kvalifikací, jsem nechtěl nic riskovat. Když jdete na očkování, musíte si dát pár dnů volna," citovala agentura AP dvaadvacetiletého plavce, který má pět medailí z mistrovství světa v krátkém bazénu, převážně ze štafet.

"Cítíme se bezpečně a chráněni, protože víme, že minimalizujeme riziko, jak to jen jde," řekl Andrew s odkazem na každodenní testování v Tokiu. Očkování se nechystá absolvovat ani v budoucnu.

Andrewův kolega z týmu Tom Shields vyjádření DiRadové kritizoval. "Dehonestace jednoho z našich olympioniků v předvečer soutěže je nějakou součástí té odpovědnosti?" reagoval Shields na twitteru. Bývalý plavec Anthony Ervin, trojnásobný olympijský vítěz ze Sydney, dodal, že Andrew prodělal covid-19 v prosinci. "Takže má přirozenou imunitu," napsal na sociální síti.

Podle AP nemá očkování asi sto z 613 amerických sportovců v Tokiu.

ČTK

Časová osa: Letní olympijské hry 2021 v Tokiu

Filtr článků - LOH 2021


Zimní olympijské hry Peking 2022

Olympijská vlajka zůstává v Asii, po Korei a Japonsku je na řadě Čína. Zimní olympijské hry v Pekingu začínají 4. února slavnostním zahájením a končí 20. února 2022 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 15 sportů 109 disciplín na 15 sportovištích, Češi obhajují dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile z olympiády v Pchjongčchangu.

Podsekce:

     
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Medaile

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..