Živě

První olympijskou vítězkou ve skateboardingu je třináctiletá Nišijová

26. července 2021 06:51 - Tokio

První olympijskou vítězkou ve skateboardingu se v Tokiu stala třináctiletá domácí Japonka Momidži Nišijová, jež navázala na nedělní triumf krajana Juta Horigomeho. Nišijová vyhrála disciplínu street před stejně starou Brazilkou Rayssou Lealovou a o tři roky starší reprezentační kolegyní Funou Nakajamaovou.

 

Ben Curtis, ČTK/AP

Lealové tak těsně nevyšla šance stát se ve věku 13 let a 116 dnů nejmladší olympijskou vítězkou v historii. Tou zůstává americká plavkyně Marjorie Gestringová, které bylo při triumfu v roce 1936 v Berlíně 13 let a 269 dnů. Nišijové bude čtrnáct na konci srpna.

Mimo finálovou osmičku zůstaly překvapivě Brazilky Leticia Bufoniová a Pamela Rosaová. Osmadvacetiletá Bufoniová získala v roce 2017 jako první skateboardistka profesionální kontrakt a patřila stejně jako světová jednička Rosaová k hlavním favoritkám.

Prvním olympijským šampionem ve skateboardingu je Japonec Horigome

Bufoniová a Rosaová následně ve finále podporovaly svoji stříbrnou krajanku, uklidňovaly ji, když se rozplakala po nepovedeném triku. Na konci už ale Lealová v dobré náladě novinářům řekla, že po návratu do Brazílie uspořádá večírek s přáteli.

Třináctiletá Japonka Momidži Nišijová je první olympijskou vítězkou ve skateboardingu.

Toby Melville, Reuters

Lealová zároveň uvedla, že ve sportu by neměly být žádné genderové bariéry. "Není správné přemýšlet tak, že 'ty musíš studovat, nemůžeš jezdit na skateboardu, protože to je pro kluky'," řekla s tím, že nikdy podobným hlasům nenaslouchala. "Myslím, že skateboarding je pro každého," dodala.

Ve finálovém boji o premiérové olympijské medaile v dynamické disciplíně, kterou chce olympijské hnutí přitáhnout mladé publikum, absolvovaly závodnice dvě jízdy po 45 sekundách. V nich musely ukázat pět triků na "městských" překážkách, jako jsou schody či zábradlí. Rozhodčí při nich hodnotili obtížnost, rychlost, originalitu, provedení a celkové složení jízd.

Příští týden budou skateboardisté závodit pod olympijskými kruhy v disciplíně park.

XXXII. letní olympijské hry v Tokiu:
Skateboarding:
Ženy - street:
1. Nišijová (Jap.) 15,26
2. Lealová (Braz.) 14,64
3. Nakajamaová (Jap.) 14,49
4. Sabloneová (USA) 13,57
5. Zwetslootová (Niz.) 11,26
6. Ceng Wen-chuej (Čína) 9,66
7. Didalová (Filip.) 7,52
8. Nišimuraová (Jap.) 6,92
ČTK

Časová osa: Letní olympijské hry 2021 v Tokiu

Filtr článků - LOH 2021


Zimní olympijské hry Peking 2022

Olympijská vlajka zůstává v Asii, po Korei a Japonsku je na řadě Čína. Zimní olympijské hry v Pekingu začínají 4. února slavnostním zahájením a končí 20. února 2022 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 15 sportů 109 disciplín na 15 sportovištích, Češi obhajují dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile z olympiády v Pchjongčchangu.

Podsekce:

     
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Medaile

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..