Dressel vyhrál kraulařskou stovku a dosáhl na čtvrté zlato na OH

Tokio

Americký plavec Caeleb Dressel ovládl na hrách v Tokiu kraulařskou stovku a dosáhl na čtvrté olympijské zlato v kariéře. Poprvé se mu to ale povedlo v individuální disciplíně. Vůbec první medaile na velké mezinárodní akci získali jeho krajan Robert Finke na 800 metrů volný způsob, který se pod pěti kruhy konal letos premiérově, a Australan Izaac Stubblety-Cook na 200 metrů prsa. Číňanka Čang Jü-fej ovládla motýlkářskou dvoustovku a navázala na pondělní stříbro z poloviční trati.

Olympijský vítěz závodu na 100 metrů volný způsob Caeleb Dressel.

Čtyřiadvacetiletý Dressel už v Tokiu dosáhl v pondělí na zlato ve štafetě na 4x100 metrů volný způsob a dnešní medaile byla jeho třetí po triumfech z Ria de Janeira 2016 ve stejném závodu i polohové štafetě. Na stovce skončil vítěz posledních dvou mistrovství světa skončil v Riu šestý.

Třináctinásobný mistr světa, z toho sedmkrát z individuálních disciplín, předvedl časem 47,02 olympijský rekord a překonal o tři setiny sekundy Australana Eamona Sullivana z Pekingu 2008. Stříbro získal se ztrátou pouhých šesti setin obhájce triumfu Kyle Chalmers.

Pro třiadvacetiletého Australana to byla už třetí medaile v Tokiu po bronzech z kraulařských štafet na 4x100 i 4x200 metrů. Celkově slavil šestý kov na OH, protože v Riu byl také třetí se štafetami. Třetí skončil o dva roky mladší Rus Kliment Kolesnikov, jenž byl v úterý druhý na stovce znak.

Jednadvacetiletý Finke časem 7:41,87 předčil o 24 setin sekundy druhého Itala Gregoria Paltrinieriho, který dosáhl na druhý cenný kov na olympiádě po triumfu na patnáctistovce v Riu de Janeiro před pěti lety. Bronz získal se ztrátou dalších 24 setin Ukrajinec Mychajlo Romančuk, jenž vyhrál úterní rozplavbu výkonem 7:41,28.

Romančuk zůstal držitelem olympijského rekordu, ale musel se při premiérovém zisku medaile na OH spokojit se 3. místem. Český reprezentant Jan Micka skončil v rozplavbě na 28. pozici. Olympijskou štafetu na 4x200 m volný způsob vyhrály čínské plavkyně i s Čang Jü-fej (triumfovala na individuální motýlkářské dvoustovce) ve světovém rekordu 7:40,33. Druhé byly obhájkyně zlata z USA a třetí Australanky. Čang Jü-fej tak získala dvě zlata během jednoho finálového dne.

Dvaadvacetiletý Stubblety-Cook zaplaval olympijský rekord 2:06,38 a překonal o 84 setin výkon Japonce Ippeie Watanabeho z minulé olympiády v Riu. O 63 setin zaostal Nizozemec Arno Kamminga a dosáhl na stříbro stejně jako v pondělní prsařské stovce, na které jej porazil Brit Adam Peaty.

Sedmadvacetiletý Fin Matti Matsson dohmátl třetí ze ztrátou dalších 12 setin a slavil první olympijskou medaili. Ve sbírce měl dosud jen bronz na této trati z roku 2013 z mistrovství světa v Barceloně. Světový rekordman a obhájce bronzu Anton Čupkov z Ruska skončil čtvrtý.

Třiadvacetiletá Čang Jü-fej triumfovala také v olympijském rekordu (2:03,86), o dvě desetiny předčila krajanku Ťiao Liou-jang z Londýna 2012. Dohmátla o 1,44 sekund před devatenáctiletou Američankou Regan Smithovou, která už v Tokiu dosáhla na bronz na znakařské stovce. Její o osm let straší krajanka Hali Flickingerová byla stejně jako v neděli na 400 metrů polohově třetí.