Živě

Díky rodině, že se mnou vydržela. Měl jsem se potěšit i mimo trénink, věděl smutný Staněk

3. srpna 2021 14:53 - Tokio

Dvojnásobná olympijská vítězka, vicemistryně Evropy a úřadující halový evropský šampion. Ti všichni se v podobě Barbory Špotákové, Nikoly Ogrodníkové a Tomáše Staňka poroučeli ze svých olympijských soutěží už po kvalifikaci. Černý den českých atletů završil koulař Staněk, jenž výkonem 20,47 m zůstal za postupem i za očekáváním.

 

Dylan Martinez, Reuters

Po své kvalifikační skupině byl osmý. „Jakou si dávám šanci? Jsem realista," prohlásil, když odcházel ze sektoru. Když pak cestou do olympijské vesnice sledoval na telefonu výsledky druhé skupiny, jeho naděje rychle zhasla.

Do formy, s níž se v toruňské hale stal evropským králem výkonem 21,62 m, už se během letní sezony nedostal. Nejdál poslal kouli při posledním startu před olympiádou na 21,12 m, i tímto výkonem by finále v Tokiu bral. Ale bylo k němu daleko, po třetím nevydařeném pokusu jen se zlostně chytil za hlavu.

Špotáková se omlouvala. Mám ráda happyendy, takhle skončit nechci, vyhlásila

„Chtěl jsem hodit k 21 metrům i kvalifikační limit. Na tréninku se mi to povedlo, jenže tam máte víc času, větší klid a pohodu. A ta mi chyběla," popisoval své rozpoložení v kvalifikaci a vlastně i v celé sezoně.

Tomáš Staněk během olympijské kvalifikace, v níž neuspěl.

Dylan Martinez, Reuters

„Snažil jsem se připravit co nejlépe jsem dokázal, věnoval jsem se tomu možná až moc. Musím poděkovat rodině za to, že se mnou vydrželi," naznačoval, že soustředění na sportovní vrchol bylo až moc velké.

„Nic jiného jsem nedělal, jen trénink a odpočinek, ničím jsem se nechtěl rozptylovat, aby si tělo odpočalo do dalšího tréninku. Možná jsem se měl trošku potěšit i mimo trénink, nemít jen ten tunel na konci s olympiádou. Asi to nebylo dobře," přemítal.

K tomu se přidalo zdlouhavé doléčování svalového zranění, které si přenesl ještě z halové sezony. Naplno si netroufl vrhat přes tři měsíce. „To je strašně dlouho. Ale věděl jsem, že na olympiádě se bude střílet ostrýma. Musel jsem překecat hlavu, i když u házení se mi ta noha natrhla. Ale co bych tu dělal, kdybych házel na půl plynu," věděl český rekordman.

Michal Osoba (Tokio), Sport.cz, Právo

Časová osa: Letní olympijské hry 2021 v Tokiu

Filtr článků - LOH 2021


Zimní olympijské hry Peking 2022

Olympijská vlajka zůstává v Asii, po Korei a Japonsku je na řadě Čína. Zimní olympijské hry v Pekingu začínají 4. února slavnostním zahájením a končí 20. února 2022 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 15 sportů 109 disciplín na 15 sportovištích, Češi obhajují dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile z olympiády v Pchjongčchangu.

Podsekce:

     
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Medaile

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..