Živě

Neusser: Sportovci potvrdili, že se v Tokiu podvádělo

7. září 2021 18:10 - Praha
(Aktualizováno: 7. září 2021 19:37)

Předseda Národní sportovní agentury Filip Neusser tvrdí, že olympionici na dnešním uzavřeném jednání před poslanci potvrdili, že Český olympijský výbor (ČOV) podváděl při tvorbě zasedacího pořádku z leteckého speciálu do Tokia. Potvrdily se tak podle něj informace, které zveřejnil už v průběhu olympijských her. ČOV se proti nim už tehdy ohradil a jeho předseda Jiří Kejval to odmítl i dnes.

 

Ondřej Deml, ČTK

Záměrem ČOV mělo být uchránit před karanténou sportovce, kteří seděli blízko nakaženého lékaře Vlastimila Voráčka. Markéta Nausch Sluková dříve uvedla, že plážoví volejbalisté a volejbalistky seděli ob řadu. Dnes byli na jednání sněmovního podvýboru pro sport mimo jiné trenér Simon Nausch a Barbora Hermannová. Podle Neussera se postavili proti ČOV.

"Měsíc jsem byl napadán předsedou ČOV panem Kejvalem, že lžu a neprávem jej obviňuji z podvodu. Dnes v Poslanecké sněmovně olympionici potvrdili, že se v Tokiu se zasedacím pořádkem podvádělo a že jsem mluvil pravdu. Neočekávám od pana Kejvala omluvu. Chtěl bych, aby se konečně omluvil těm sportovcům," uvedl Neusser pro ČTK.

GLOSA: Olympijská aféra vyšuměla. Na koho se ale mělo ukázat?

Obdobně vyjádření sportovců prezentovala předsedkyně podvýboru Věra Procházková. "Byl tam velký rozdíl v tom, co říkali sportovci a co říkali představitelé olympijského výboru. Sportovci říkali, že se manipulovalo se zasedacím pořádkem. Podle toho, co říkali, a bylo jich dost těch lidí, co v tom letadle seděli a kteří to tvrdili, tak to tak bylo," řekla ČTK. Zástupci japonské strany po Voráčkově pozitivním testu po příletu jednali se styčným důstojníkem pro covid (CLO) Janem Exnerem. "My to vnímáme jako slovo proti slovu. Podle toho, jak byli někteří posláni do izolace, tak tam pravděpodobně nebyl soulad v těch informacích," poznamenala poslankyně hnutí ANO.

Odškodnění vyplácet ani nemůžeme, tvrdí Kejval. Pacient nula? Možná je všechno jinak

ČOV tvrdí, že po příletu postupoval podle pokynu japonských úřadů. Ty poslaly do karantény cestující, kteří seděli nejblíže Voráčkovi, a pak další osoby, které byly s lékařem v kontaktu při devítihodinovém čekání na letišti. Kejval ani dnes s Neusserovým pohledem na věc nesouhlasí. "To jsem byl asi na jiném jednání. Řekli, že je možné, že něco takového bylo a že je podezřelé, že mezi osmi určenými nebyl jediný sportovec," citoval ho server Seznam Zprávy.

Kejval v problematickém letu nebyl. Výkonný výbor ČOV se v pondělí mimo jiné ohradil proti "zavádějícím a nepodloženým tvrzením o údajném podvodu při odevzdání blízkých kontaktů". Konstatoval, že žádná pravidla při prevenci proti covidu neporušil. S dotčenými sportovci ČOV jedná a hledá cesty, jak je podpořit.

Sněmovní podvýbor považuje vyšetření této události ze strany ČOV za nedostatečné. "My jsme jim (ČOV - pozn. red.) doporučili, aby znovu tu kauzu prošetřili. Podle nás, co jsme tam slyšeli, ty informace nebyly správné. Hlavní je, aby si z toho vzali ponaučení na zimní olympijské hry," uvedla jeho předsedkyně.

Celkem mělo pozitivní test šest členů české výpravy včetně čtyř sportovců. Šlo o plážové volejbalisty Ondřeje Perušiče a Markétu Nausch Slukovou, stolního tenistu Pavla Širučka a cyklistu Michala Schlegela. Perušič po boku Davida Schweinera se zpožděním naskočil do turnaje, pro ostatní hry skončily.

ČTK

Časová osa: Letní olympijské hry 2021 v Tokiu

Filtr článků - LOH 2021


Zimní olympijské hry Peking 2022

Olympijská vlajka zůstává v Asii, po Korei a Japonsku je na řadě Čína. Zimní olympijské hry v Pekingu začínají 4. února slavnostním zahájením a končí 20. února 2022 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 15 sportů 109 disciplín na 15 sportovištích, Češi obhajují dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile z olympiády v Pchjongčchangu.

Podsekce:

     
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Medaile

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..