Rubriky:

Atletika

Desetibojař Mayer a sprinterka Smithová ovládli anketu EAA

26. října 2018 22:11 - Lausanne

Světový rekordman v desetiboji Kévin Mayer z Francie a trojnásobná sprinterská mistryně Evropy Dina Asherová-Smithová z Británie byli vyhlášeni nejlepšími atlety starého kontinentu za rok 2018. Ocenění Golden Tracks dnes převzali na ceremoniálu v Lausanne.

 

Jan Kucharčík

Mayer zvítězil, přestože po třech přešlapech v dálce vyhořel jako velký favorit na mistrovství Evropy v Berlíně. V zimě ale vyhrál sedmiboj na halovém světovém šampionátu v Birminghamu a především pak na závěr sezony 15. a 16. září na domácím mítinku v Talence vytvořil fantastický světový rekord v desetiboji ziskem 9126 bodů.

V anketě Evropské atletické asociace (EAA) se stal nástupcem německého oštěpaře Johannese Vettera a napodobil Renauda Lavillenieho, světového rekordmana ve skoku o tyči, který dosud jako poslední Francouz získal ocenění v roce 2014. V anketě vyhlašované od roku 1993 byl dosud jediným oceněným desetibojařem Tomáš Dvořák v roce 1999.

Asherová-Smithová jako první atletka po 28 letech ovládla v Berlíně oba nejkratší sprinty na 100 a 200 metrů a k tomu byla i členkou vítězné štafety na 4x100 metrů. V anketě předčila vícebojařku Nafissatou Thiamovou z Belgie a řeckou tyčkařku Ekaterini Stefanídiovou, jež obhajovala loňské prvenství.

Mayerovými soupeři ve finále byli turecký sprinter Ramil Gulijev, norský běžec Jakob Ingebrigtsen a švédský tyčkař Armand Duplantis. Posledně dva jmenovaní se podělili o triumf v doprovodné anketě o nejlepší mladé atlety, mezi ženami byla vyhlášena běloruská překážkářka Elvira Hermanová. České atletky Barbora Malíková a Amálie Švábíková se nedostaly do užší nominace.

ČTK

Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika