Rubriky:

Atletika

IAAF prodloužila suspendaci ruské atletiky, navíc chce desítky milionů

4. prosince 2018 14:04 - Monaco

Mezinárodní atletická federace (IAAF) dnes prodloužila suspendaci Ruska kvůli státem řízenému dopingu, která trvá od listopadu roku 2015. Podle rady IAAF stále ještě Rusko nesplnilo všechny podmínky potřebné k obnovení členství.

 

Ai Project, Reuters

Vybraní ruští atleti mohou během suspendace startovat v mezinárodních soutěžích pod neutrální vlajkou a pouze za splnění určitých podmínek týkajících se antidopingu. Oficiální ruská výprava byla na velké akci naposledy na mistrovství světa v Pekingu 2015.

Další zasedání rady IAAF je naplánováno na březen, takže je pravděpodobné, že Rusové nebudou moci závodit pod vlastní vlajkou na halovém mistrovství Evropy v Glasgow. Šampionát se koná 1. až 3. března.

Ruská asociace (RUSAF) je kvůli dopingovým skandálům v trestu od 13. listopadu 2015 a světová federace její distanc prodloužila dnes už podeváté. IAAF udržela tvrdý kurz navzdory tomu, že v září Světová antidopingová agentura (WADA) uznala činnost Ruské antidopingové agentury (RUSADA), což je jedna z podmínek k přijetí Ruska zpět do atletické rodiny.

K dalším podmínkám patří, aby Rusko umožnilo nezávislé Komisi pro bezúhonnost atletiky (AIU) přístup k výsledkům dopingových testů ruských atletů z let 2011 až 2015. "Doufám, že tato data dodají do konce roku," uvedl dnes Rune Andersen, šéf specializované komise IAAF pro Rusko.

Ruská federace navíc musí IAAF zaplatit náklady spojené s vyšetřováním dopingu, mezi nimi právě vytvoření Andersenovy komise, ve výši téměř tří milionů dolarů (zhruba 68 milionů korun).

ČTK

Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika