Rubriky:

Atletika

Bruselský čůrající chlapeček se převlékl do Zátopkova dresu

26. prosince 2019 19:05 - Brusel/Praha

Červený atletický dres Emila Zátopka si do dnešního chladného bruselského odpoledne oblékla slavná socha čůrajícího chlapečka. Před zraky stovek místních obyvatel i turistů se ve dlouholeté tradici jeho převleků poprvé dostalo na úbor z Česka.

 

Kneřová Belgii/Dagmar v ČR Velvyslanectví, ČTK

Dres s číslem 903 připomíná Zátopkovy výkony na olympiádě v Helsinkách v roce 1952, kde získal tři zlaté medaile. Pro Belgičany je však patrně památnější událostí jeho výkon z bruselského stadionu, kde před 65 lety jako první člověk v historii zaběhl desetikilometrovou trať pod 29 minut.

Přibližně 60 centimetrů vysoká bronzová soška, v originále zvaná Manneken Pis, čůrá do fontány v centru Bruselu již 400 let. Během této doby již vystřídala více než tisíc kostýmů, o jejichž oblékání rozhoduje Řád přátel čůrajícího chlapečka.

"Pro občany Bruselu se vždy jedná o mimořádnou událost a tomu přes mrazivé počasí odpovídala i atmosféra," sdělila ČTK česká konzulka Sandra Miholová, která se společně se zástupci bruselské radnice slavnosti zúčastnila. Přihlížející doprovodili převlečení ikonické bruselské památky potleskem.

Červený atletický dres Emila Zátopka si v Bruselu oblékla slavná socha čůrajícího chlapečka.

Kneřová Belgii/Dagmar v ČR Velvyslanectví, ČTK

Český atletický úbor sestávající z červeného trikotu a bílých trenek zamíří z jednoho z turisticky nejnavštěvovanějších míst belgické metropole do muzea chlapečkových převleků. Mezi nimi je řada lidových krojů včetně toho slovenského, ale například i kostým Elvise Presleyho.

S dnešní slavností je spojen i večerní charitativní běh, který na počest české legendy již desátým rokem pořádá belgický atletický časopis Zatopek Magazine. Čtyř- až osmikilometrová trasa akce, do níž se každoročně zapojí několik tisíc lidí, povede po 20:00 SEČ i kolem sochy samým srdcem belgického hlavního města.

ČTK

Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika


Rallye Dakar 2020

Tradiční Rallye Dakar se letos jede od 5. do 17. ledna v Saudské Arábii. Závod odstartoval ve městě Džidda, cílovou destinací bude Al-Kiddija. Závodníky čeká celkem dvanáct etap, během nichž absolvují 7900 kilometrů. Na startu je 31 českých závodníků včetně Aleše Lopraise nebo Martina Prokopa.