Rubriky:

Atletika

Atletce Chalkiáové hrozí za doping až dva roky ve vězení

31. října 2008 14:51 - ATÉNY

Olympijské vítězce v běhu na 400 metrů překážek Fani Chalkiáové hrozí v Řecku kvůli dopingu až dva roky ve vězení. Státní zastupitel v pátek obvinil překvapivou šampiónku z Atén z užití steroidů, což je v zemi protizákonné.

Obviněni byli také běžci Anastásios Gusis a Dimitris Regas, kteří měli rovněž pozitivní testy na zakázaný methyltrienolon. Trenérovi Chalkiáové Giorgisi Panagiotopulosovi hrozí trest za podávání zakázaných látek atletům. Podle agentury AP kouč může jít až na tři roky do vězení a hrozí mu pokuta 20.000 eur (asi 482 tisíc korun).

Čtveřice obviněných jakákoliv provinění odmítá. "Neexistuje žádný důkaz, že Chalkiáová úmyslně brala zakázané látky, nebo že ji k tomu Panagiotopulos naváděl," řekl právník obviněných Giorgos Agiostratitis agentuře Reuters. "Domnívám se, že ta obvinění budou zamítnuta." Proces by se měl uskutečnit během jednoho roku.

Devětadvacetiletá Chalkiáová neprošla kontrolou několik dní před zahájením atletických soutěží v Pekingu během soustředění v Japonsku. Okamžitě poté opustila dějiště her a vedle vězení jí hrozí dvouletý zákaz závodění. Nedávno prohlásila, že za její pozitivní nález může něčí sabotáž.

Mezinárodní olympijský výbor podal v Řecku už v srpnu žalobu na jejího trenéra, kterého obvinil z poškozování pověsti olympijských her. Vedle potrestání Panagiotopulose žádá také odškodnění, jehož výši ale nezveřejnil.

Sprinter Gusis se postaral o první dopingový případ během srpnové olympiády, Regas měl pozitivní test už v červenci.

ČTK

Časová osa: Atletika

Běhání v zimě

Zima je pro řadu běžců obdobím nejistoty a nechuti k běhání. Nízké teploty od běhu často odradí, proto je důležité dodržovat základní pravidla. Ať už v zimě hledáte běžeckou motivaci, pilujete techniku běhu nebo hledáte zimní běžecké vybavení, jistě vám poslouží naše tipy a triky, jak se na běh v zimním období připravit a pořádně si ho užít.