Zůstane Semenyaové zlato? Atletičtí šéfové protahují rozhodnutí

20. listopadu 2009 14:33 - MONAKO

Jihoafrická běžkyně Caster Semenyaová, o jejímž pohlaví panují pochybnosti, stále nemá jistotu, že jí zůstane zlato z letošního mistrovství světa v Berlíně. Ministerstvo sportu JAR sice ve čtvrtek uvedlo, že s vedením Mezinárodní atletické federace IAAF případ uzavřelo, atletičtí funkcionáři to ale popírají.

 

Anja Niedringhaus, ČTK/AP

Mluvčí IAAF Nick Davies prohlásil, že jsou obě strany téměř u konce jednání. Odmítl ale potvrdit, že Semenyaové zůstane zlatá medaile za vítězství na osmistovce a příslušná finanční prémie. V pátek a v sobotu probíhá zasedání IAAF v Monaku, ani na něm však podle Daviese nebude případ dořešen.

Zatím tedy není také jasné, zda bude Semenyaová moci pokračovat ve své sportovní kariéře mezi ženami. "V současnosti může. Otázka spíše zní: 'Je tu něco, co by jí v tom mohlo zabránit v budoucnosti'. A přesně to se snažíme vyřešit," řekl agentuře Reuters Davies.

Osmnáctiletá atletka získala na srpnovém šampionátu zlato v nejlepším času sezony 1:55,45, přičemž suverénní vítězství, razantní zlepšení a muskulatura vzbudily pochybnosti o jejím pohlaví.

IAAF nařídila před finálovým závodem provést testy, jejichž výsledek však zřejmě nebude oficiálně zveřejněn. Informace australských médií, že běžkyně má mužské i ženské pohlavní orgány, odmítla federace potvrdit.

ČTK

Časová osa: Atletika

Zimní olympijské hry Peking 2022

Olympijská vlajka zůstává v Asii, po Korei a Japonsku je na řadě Čína. Zimní olympijské hry v Pekingu začínají 4. února slavnostním zahájením a končí 20. února 2022 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 15 sportů 109 disciplín na 15 sportovištích, Češi obhajují dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile z olympiády v Pchjongčchangu.