Kouč Salazar má zakázané trénování i za nevhodné chování k atletům

27. července 2021 21:40 - New York

Americká organizace dohlížející na bezpečné prostředí pro sportovce zakázala trvale činnost atletickému kouči Albertu Salazarovi, jenž už je potrestán za doping. Bývalý trenér britské hvězdy Mohameda Faraha a dalších elitních vytrvalců je podezřelý z nevhodného chování sexuální a psychické povahy ke svěřencům.

 

Vlastimil Vacek, Právo

Organizace SafeSport neuvedla, čeho se přesně Salazarovo obvinění týká. Loni v lednu měl kouč dočasně zastavenou činnost poté, co některé z jeho bývalých svěřenkyň uvedly, že je Salazar léta verbálně a psychicky terorizoval.

V říjnu roku 2019 dostal Salazar od Americké antidopingové agentury čtyřletý distanc za to, že porušoval dopingová pravidla v roli šéfa tréninkové skupiny Nike Oregon Project. Bývalý maratonec se proti suspendaci odvolal ke Sportovnímu arbitrážnímu soudu, jenž v jeho případě dosud nerozhodl.

Jedním z nejslavnějších Salazarových svěřenců byl Brit Farah, jenž pod jeho vedením získal zlato na 5000 a 10.000 metrů na olympiádě v Londýně i Riu de Janeiro. Somálský rodák neměl nikdy pozitivní dopingový test ani nebyl nařčen z porušování pravidel. Spolupráci ukončili v roce 2017.

ČTK

Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika


Zimní olympijské hry Peking 2022

Olympijská vlajka zůstává v Asii, po Korei a Japonsku je na řadě Čína. Zimní olympijské hry v Pekingu začínají 4. února slavnostním zahájením a končí 20. února 2022 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 15 sportů 109 disciplín na 15 sportovištích, Češi obhajují dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile z olympiády v Pchjongčchangu.