Zemřel dvojnásobný olympijský vítěz v chůzi a člen Síně slávy Golubničij

16. srpna 2021 18:54 - Sumy

V 85 letech zemřel dvojnásobný olympijský vítěz v chůzi Vladimir Golubničij. Ukrajinský rodák a někdejší sovětský reprezentant získal v závodě na 20 kilometrů pod pěti kruhy celkem čtyři cenné kovy a kompletní medailovou sadu vybojoval i na evropských šampionátech. V roce 2012 byl mezi prvními přijatými členy do Síně slávy světové atletiky. O jeho úmrtí dnes informovala evropská atletická asociace.

 

@athleticspodium, Twitter

Golubničij už v 19 letech vytvořil na své oblíbené dvacetikilometrové trati světový rekord, ale kvůli vážnému onemocnění jater, které bylo následkem válečných útrap, přišel v další sezoně o olympijské hry 1956 v Melbourne. V roce 1960 v Římě už triumfoval, stejně jako o osm let později v Mexiku. Mezitím získal bronz v Tokiu a později také stříbro v Mnichově. Startoval ještě na olympiádě v Montrealu v roce 1976, kdy ve 40 letech obsadil sedmé místo.

Mistrem Evropy se stal v roce 1974 v Římě. To už měl na kontě stříbro a bronz z dřívějších kontinentálních šampionátů.

ČTK

Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika


Zimní olympijské hry Peking 2022

Olympijská vlajka zůstává v Asii, po Korei a Japonsku je na řadě Čína. Zimní olympijské hry v Pekingu začínají 4. února slavnostním zahájením a končí 20. února 2022 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 15 sportů 109 disciplín na 15 sportovištích, Češi obhajují dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile z olympiády v Pchjongčchangu.