Hassanové útok na světový rekord na 5000 metrů v Eugene nevyšel

Nizozemské běžkyni Sifan Hassanové ohlášený útok na světový rekord na 5000 metrů v předprogramu mítinku Diamantové ligy v Eugene nevyšel. Dvojnásobná olympijská vítězka z Tokia sice v USA suverénně zvítězila, ale časem 14:27,89 výrazně zaostala za loňským maximem Etiopanky Letesenbet Gideyové 14:06,62.

Nizozemská běžkyně Sifan Hassanová světový rekord na 5000 m nepokořila.

Vidina světového rekordu se osmadvacetileté Hassanové rozplynula zhruba tři kola před cílem. Etiopská rodačka přiznala, že stále cítí únavu z náročného olympijského programu, kde absolvovala šest běhů a vedle zlatých medailí na 5000 a 10.000 m získala i bronz na 1500 m.

"Poslední dvě kola už jsem věděla, že světový rekord nepřekonám, ale chtěla jsem doběhnout v dobrém čase," řekla Hassanová, za níž na dalších místech skončily Etiopanky Senbere Teferiová (14:42,25) a Fantu Workuová (14:42,85). "Na olympiádě to byly opravdu náročné dva týdny, se všemi těmi emocemi, médii a stresem. Formu mám, ale jsem unavená. Nejsem čerstvá," dodala dvojnásobná mistryně světa a Evropy.

Hlavní program mítinku Diamantové ligy na zrekonstruovaném stadionu Hayward Field je na programu dnes, čeští atleti nestartují. Příští rok se v kampusu University of Oregon uskuteční odložené mistrovství světa.