Prášil a Klučinová ozdobili HME bronzovými medailemi, Juška si dolétl pro senzační stříbro!

Pořadatelská země získala na atletickém halovém mistrovství Evropy v Praze už tři medaile. O bronz se postarala Eliška Klučinová, jež v pětiboji nasbírala 4687 bodů bodů a o plných 55 bodů vylepšila sedm let starý český rekord Denisy Rosolové. Jen o několik okamžiků později přidal na konto české výpravy cenný kov stejné hodnoty koulař Ladislav Prášil. Nečekané stříbro pak vybojoval v dálkařském sektoru Radek Juška za 810 cm z první série, naopak zkušený Petr Svoboda ve finále běhu na 60 metrů překážek na cenný kov nedosáhl. Skončil na posledním osmém místě.

Eliška Klučinová oslavuje bronz v pětiboji během halového mistrovství v atletice v Praze.

Zlato v pětiboji získala halová vicemistryně světa Katarina Johnsonová-Thompsonová z Británie, jež nasbírala rovných 5000 bodů a jen o 13 bodů jí unikl světový rekord. Od stříbrné příčky Belgičanky Nafissaty Thiamové nakonec Klučinovou dělilo jen devět bodů.

Šestadvacetiletá Klučinová si cestou za největší úspěchem v kariéře vytvořila tři osobní rekordy. V běhu na 60 metrů překážek se zlepšila o tři setiny na 8,53 sekundy, ve vrhu koulí poprvé v životě pokořila patnáctimetrovou hranici (15,07) a v závěrečné osmistovce předvedla výkon 2:17,26.

Horkou chvilku prožila ve skoku do výšky, v němž dvakrát shodila svoji základní výšku 174 cm. V soutěži se ale zachránila a zapsala si solidních 186 centimetrů. Ztroskotala až na 189, centimetr pod svým absolutním osobním rekordem.

Na třetí pozici se juniorská vicemistryně Evropy v sedmiboji z roku 2007 usadila po třetí disciplíně - vrhu koulí - a už ji udržela.

Pro titul si jistě dokráčela dvaadvacetiletá Johnsonová-Thompsonová. Úřadující halová vicemistryně světa v dálce si vylepšila osobní rekordy na překážkách (8,18), ve výšce (195) a v běhu na 800 metrů (2:12,78). V něm potřebovala čas pod 2:12, aby překonala světový rekord Ukrajinky Natalije Dobryňské z roku 2012, který nakonec těsně odolal. Britka ale vytvořila rekord šampionátu. Doplatila na svou slabinu vrh koulí (12,32).

Prášil obhájil bronz

Prášil obhájil na halovém mistrovství Evropy bronzovou medaili, ve finále koulařů ho v O2 areně  porazili jen favorizovaný Němec David Storl (21,23) a předchozí šampión Asmir Kolašinac ze Srbska (20,90).

Prášil přitom do sezóny vstupoval jako třetí nejlepší český koulař. Lepší než on byli druhý muž evropských tabulek Tomáš Staněk, dál vrhl také Jan Marcell, oba ale vypadli ve čtvrteční kvalifikaci.

Čtyřiadvacetiletý Prášil se dokázal na vrchol halové sezóny nejlépe zkoncentrovat. Svůj nejdelší hod předvedl hned v prvním sérii. Pak se mu tři vrhy nepodařily a v zápisu měl křížek za neplatný pokus po přešlapu. Ve čtvrté sérii předvedl výkon 20,26, což bylo z jeho strany už všechno. "Ale je to báječný pocit," prohlásil pátý koulař z předloňského MS v Moskvě.

Juška navázal na Gombalu

Jednadvacetiletý Juška obsadil ve čtvrteční kvalifikaci poslední postupové osmé místo, ale ve finále všem vyrazil dech hned prvním skokem, kterým si zlepšil dosavadní maximum o 16 centimetrů. Prohrál jen se Švédem Michelem Tornéusem, který se blýskl národním rekordem 830 cm. Juška získal medaili na vrcholné akci jako první český dálkař od stříbra Milana Gombaly na ME pod širým nebem v roce 1994 v Helsinkách.

Ve finále se představil i Petr Svoboda v běhu na 60 metrů překážek, ale do bojů o medaile nezasáhl a skončil osmý. V rozběhu i semifinále si zlepšil letošní maxima, do třetice už se mu to nepovedlo. Stupně vítězů obsadili tři Francouzi, titul získal Pascal Martinot-Lagarde.

"Díky fanouškům jsem tady dnes vyhrál, i když jsem to nekorunoval medailí. Pocit, který jsem měl na startu, šel od pat až do vlasů, řekl bych, i když se to nehodí," pousmál se holohlavý Svoboda. "Byl to neuvěřitelný zážitek. A hlavně, pokud jsem se po těch třech a půl letech (zdravotních problémů) měl vrátit, tak to bylo rozhodně kvůli startu na mistrovství Evropy v Praze," uvedl halový evropský šampión z roku 2011, který si celý den podporu diváků užíval.

Tři medaile potěšily šéftrenéra Tomáše Dvořáka. "Já nejsem plánovač medailí, člověk vždy hraje s mnoha proměnnými a někde to vyjde, jinde ne. Ve čtvrtek jsme se bavili o tom, že je to blbý začátek, dnes je to naopak. Jsme na houpačce a takhle to má být," řekl Dvořák.