Pražský maraton ovládli Afričané, mezi muži vyhrál Keňan Kandie, z žen se radovala Etiopanka Meleseová

Stejně jako v minulém roce, i tentokrát má Pražský maraton vítěze z Keni a Etiopie. V cíli na Staroměstském náměstí byl první Felix Kandie, jenž si výkonem 2:08:32 zlepšil maximum. V ženském závodě vyhrála Yebrgual Meleseová s časem 2:23:49. Českým mistrem je Vít Pavlišta, který oslnil výsledkem 2:17:51, jímž překonal téměř o tři minuty svůj osobní rekord.

Deset tisíc běžců se 3. května postavilo na start 21. ročníku Pražského maratonu. Na trať se vydali v 9:00 ze Staroměstského náměstí. V elitní skupině vytrvalců patří k papírovým favoritům Etiopané Deribe Robi a Tadelech Bekeleová. Na snímku jsou závodníci na Karlově mostě.

Kandie, jenž doběhl v březnu devátý při Pražském půlmaratonu, tentokrát zvítězil o 18 sekund před dalším Keňanem Evansem Chebetem. Třetí doběhl v 21. ročníku závodu favorizovaný Etiopan Deribe Robi. Za traťovým rekordem Keňana Eliuda Kiptanuie z roku 2010 zaostal Kandie bezmála o tři minuty i proto, že běžci ve vedoucí skupině příliš neakceptovali tempo udávané vodičem.

"Mám velkou radost. Vítězství jsem nečekal, mým cílem bylo zaběhnout si osobní rekord. Čas je výborný, i když to mohlo být i kolem 2:07," řekl v rozhovoru pro Českou televizi Kandie. Jeho dosavadním nejlepším výkonem byl čas 2:10:37, kterým loni v listopadu zvítězil v Aténách.

Blíž měla k nejrychlejšímu času Pražského maratonu Meleseová, kterou od čtyři roky starého rekordu Keňanky Lydie Cheromeiové dělila minuta a 15 sekund. Druhá doběhla s minutovou ztrátou Portugalka Sara Moreirová, někdejší medailistka z mistrovství Evropy v běhu na 5000 metrů, a třetí byla další etiopská vytrvalkyně Letebrhan Haylayová. Nejrychlejší českou běžkyní byla Šárka Macháčková (2:51:01).

Pavlišta navázal na dva týdny staré vítězství na domácím šampionátu v půlmaratonu v Pardubicích a stal se nejrychlejším českým maratoncem od výkonu 2:16:26 olympionika Jana Kreisingera v roce 2012.

"Zkusil jsem jinou taktiku než v předchozích letech. Neběžel jsem s klukama od začátku přepálený tempo, držel si svoje a vyplatilo se mi to. Postupně jsem je doběhl a nakonec jim i utekl," uvedl třicetiletý běžec Slovanu Liberec.

O útoku na limit pro účast na letošním mistrovství světa v Pekingu navzdory velkému zlepšení neuvažuje. "Čas 2:14 je pro mě nedosažitelný za podmínek, které mám a jak trénuju. To je někde jinde, úplně mimo moji ligu," řekl Pavlišta.

Závodu na 42,195 kilometru se v ulicích české metropole za slunečného počasí zúčastnilo zhruba deset tisíc běžců. Vítězové obou kategorií si odvezli prémii 15.000 eur (více než 400.000 korun).