Maslák v Birminghamu ovládl halový seriál IAAF, Hejnová opět zrychlila

Pavel Maslák zvítězil na halovém atletickém mítinku v Birminghamu v běhu na 400 metrů časem 45,89 sekundy a vyhrál celý seriál IAAF World Indoor Tour. Český rekordman potvrdil výbornou formu svým druhým nejlepším výkonem v sezóně. Svůj nejrychlejší čas sezóny zaběhla rovněž na čtvrtce Zuzana Hejnová, když vyhrála výkonem 51,77 s.

Pavel Maslák.

O prvenství v seriálu IAAF bojoval s Bralonem Taplinem z Grenady. Oba měli před závodem v Birminghamu shodně 17 bodů. Taplin, který je druhý v letošních světových tabulkách s výkonem 45,59, se v sobotu musel spokojit se čtvrtou příčkou.

Maslák vyhrál po jednoznačném průběhu závodu o 27 setin sekundy před stříbrným olympijským medailistou z roku 2012 Luguelínem Santosem z Dominikánské republiky.

„Dneska to byl nakonec taktický závod, rozběhl jsem to pomaleji než normálně a čekal na soupeře do poslední zatáčky. Když chtěli jít přede mě, tak jsem zrychlil, aby mě museli obíhat a vyplatilo se. Zkušenosti se projevily," pochvaloval si na facebooku Top Athletics svěřenec Dalibora Kupky.

Český halový mistr světa a Evropy v rámci IAAF World Indoor Tour vyhrál čtvrtku v Düsseldorfu a byl druhý v Toruni. Celkový triumf v pětidílném seriálu mu vynesl prémii 20 000 dolarů (půl miliónu korun) a jistou účast na halovém mistrovství světa v příštím roce, které se bude konat právě v Birminghamu.

Hejnová první čtvrtku běžela v úterý v Ostravě na Czech Indoor Gala, kdy se blýskla časem 51,96 s. V Birminghamu dvojnásobná mistryně světa na čtvrtce překážek ještě 22 setin ubrala, v letošní evropských tabulkách se posunula na druhé místo před Britku Eilidh Doyleovou. Rychleji v sezóně běžela z Evropanek jen Švýcarka Lea Sprungerová (51,46 s).