Živě

Na Zlaté tretře bude více než třicet medailistů z MS a OH

24. května 2006 11:49 - PRAHA

Úřadující mistr světa v běhu na 400 metrů překážek Američan Bershawn Jackson je novým jménem a jednou z nejzářivějších hvězd ve startovních listinách Zlaté tretry, mítinku seriálu IAAF World athletics tour, který se v Ostravě uskuteční v úterý 30. května. Organizátoři si slibují, že vedoucí muž letošních tabulek (47,60) byl mohl zaběhnout první čas na území České republiky pod 48 sekund.

 

PRÁVO/Michaela Říhová

Mezi účastníky vítkovického mítinku je už více než třicet medailistů z mistrovství světa a stejný počet držitelů cenných kovů z olympijských her. Organizátoři navíc stále ještě jednají s několika závodníky, i o případném startu Marion Jonesové z USA v běhu na 100 metrů. Přímý přenos, nebo záznam půjde letos do více než 150 zemí světa, v prodeji zbývá prý jen pár lístků.

Jackson přijede do Ostravy poprvé. "Slyšel jsem, že je tam kvalitní publikum. Chci jim připravit dobrou show," citovali organizátoři Američana na středeční tiskové konferenci. "Sezonu jsem začal dobře a chci v tom pokračovat. Mohu zaběhnout rychlý čas, soustředím se na to, abych měl vyrovnanou výkonnost," pravil muž, jenž vyhrál loňské MS časem 47,30 sekundy v dešti.

Kemboi se představí v Ostravě počtvrté

Počtvrté za sebou poběží na Zlaté tretře olympijský vítěz z Atén v běhu na 3000 metrů překážek Keňan Ezekiel Kemboi. Vicemistr světa z let 2003 a 2005 v Ostravě vyhrál před třemi lety, loni byl až šestý. Měl by atakovat rekord mítinku Wilsona Boita Kipketera (8:06,14).

Velké hvězdy bude mít běh na 200 metrů, Memoriál zesnulého generálního sekretáře IAAF Istvana Gyulaie, v němž nebude chybět mistr světa ze stovky z roku 2003 Kim Collins z ostrova Svatý Krištof a Nevis a devatenáctiletý jamajský talent Usain Bolt. "Chci běžet hodně rychle a doufám, že se v tradici tohoto memoriálu bude pokračovat," vzkázal do České republiky Collins.

Boitův osobní rekord je 19,93 sekundy a je adeptem na první čas na českém území v historii pod 20 sekund. Letos byl jen o osm setin pomalejší, takže je vážně ohrožen rekord mítinku Justina Gatlina 20,30 sekundy. Boit v Ostravě už měl v minulosti běžet, ale nakonec nepřijel. "Chci běžet letošní maximum," řekl.

Šebrle změří síly s Clayem

Po mítinku z Götzisu přijedou do Ostravy světový rekordman a olympijský vítěz v desetiboji Roman Šebrle a jeho velký soupeř a mistr světa Bryan Clay z USA. Oba by v Ostravě měli nastoupit do exhibičního vrhu koulí a ještě jedné další disciplíny.

Po přestávce zaviněné mateřskými povinnostmi se do atletického kolotoče vrátí při zlaté tretře Nikola Brejchová, známější pod dívčím jménem Tomečková. Na tiskové konferenci se dnes ukázala i s dcerou Valerií, kterou si nadělila v prosinci k Vánocům. "Cítím trochu nervozitu, i když se moc těším. Nevím, co jsem schopna hodit," řekla Brejchová, která naposledy házela v roce 2004 při finále Grand Prix.

ČTK, Sport.cz

Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika


Letní olympijské hry Tokio 2021

Kvůli koronaviru o rok přeložené letní olympijské hry v Tokiu začínají 23. července slavnostním zahájením a končí 8. srpna 2021 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 33 sportů 339 disciplín na 33 sportovištích, čeští reprezentanti obhajují jednu zlatou, dvě stříbrné a sedm bronzových medailí z olympiády v Riu.