Fišer: Ústup desetiboje ze slávy určitě nastane

23. července 2006 13:09

Na výsluní, kde se hřeje český desetiboj, se nezadržitelně blíží stín. Šéftrenér atletické reprezentace Václav Fišer přesto nepropadá pesimismu. "Věřím, že Tomáš Dvořák tím, že skončí a začne trénovat, otevře prostor novým talentům. Ty tady jsou, i když asi nebudou takhle vysoko," říká Fišer v rozhovoru pro Právo.

 

ČTK

Musí se atletičtí fanoušci smířit s tím, že zlatá éra českého desetiboje skončí s Romanem Šebrlem?
Ústup ze slávy nastane určitě, to je jasné. Dva světové rekordmany budeme mít ještě někdy jen těžko. Bývaly doby, kdy jsme měli čtyři až pět osmitisícových desetibojařů. Pamatuju si, že do Sydney jel jako třetí Ryba, Poděbradský měl přes 8300 a stejně musel zůstat doma.

Takže vyhlídky do budoucna jsou pesimistické?
Já věřím, že Tomáš Dvořák tím, že skončí a začne trénovat, otevře prostor novým talentům. Ty tady jsou, i když asi nebudou takhle vysoko.

Koho vidíte jako potenciální budoucí českou desetibojařskou jedničku?
Hotový desetibojař je jen Pepa Karas, ten má potenciál na 8000 bodů a věřím, že o víkendu by na mistrovství republiky v Táboře mohl udělat limit pro mistrovství Evropy. Z mladých je tady šikovný Patera, ale ten se v poslední době potýká se zraněními.

Co překážkář Sajdok? Roman Šebrle o něm tvrdí, že je vícebojařský typ.
On byl dobře vedený tátou, zvládá všechny disciplíny, skákal do výšky i dálky, je skvělý překážkář. Ale nemá zkušenosti s tyčí a vrhy, byla by to hodně dlouhá cesta, ke které by musel najít odvahu. Byla by to otázka několika let, desetiboj je zvláštní disciplína.

V čem je tak specifický?
Není to deset samostatných disciplín, ale jeden celek. Atlet při něm musí prokázat houževnatost během celých dvou dnů a podávat výkony, i když nejsou úplně optimální podmínky.

Čeští desetibojaři letos sestoupili do druhé ligy, tedy nejnižší kategorie Evropského poháru. Je to odraz budoucnosti českého desetiboje?
To určitě ne, druhá liga není soutěž pro ně. Mezi první ligou a superligou už pak není velký rozdíl. Je to otázka toho, aby se sešli dva desetibojaři, kteří udělají třeba 7700 bodů, a když se k nim přidá jeden, co zvládne 7400, dá se postoupit do superligy. A my třemi čtyřmi desetibojaři nad 7500 bodů disponujeme.

Michal Osoba, Sport.cz, Právo

Zimní olympijské hry Peking 2022

Olympijská vlajka zůstává v Asii, po Korei a Japonsku je na řadě Čína. Zimní olympijské hry v Pekingu začínají 4. února slavnostním zahájením a končí 20. února 2022 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 15 sportů 109 disciplín na 15 sportovištích, Češi obhajují dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile z olympiády v Pchjongčchangu.