Basketbalista Wiggins se před startem NBA cítil k očkování přinucen

5. října 2021 17:03 - San Francisco

Basketbalista Andrew Wiggins z Golden State si postěžoval, že se cítil donucen k tomu, aby se před nadcházející sezonou NBA nechal očkovat proti koronaviru. Hvězdný křídelní hráč by bez vakcíny nemohl podle zdravotních pravidel platných v San Franciscu hrát domácí zápasy.

 

Jeff Chiu, ČTK/AP

"Jediná možnost byla nechat se očkovat, nebo nehrát v NBA," řekla jednička draftu z roku 2014. "Bylo to těžké rozhodnutí. Doufejme, že to bude fungovat i v dlouhodobém horizontu, a i za deset let budu zdravý," komentoval aplikaci jednodávkové vakcíny.

Šestadvacetiletý Wiggins patřil mezi basketbalisty, kteří očkování dlouhodobě odmítali. Nakonec se ale podrobil, aby nepřišel o možnost hrát v domácí hale Chase Center. Podle rozhodnutí místních úřadů se totiž mohou ve velkých vnitřních prostorách shromažďovat pouze naočkovaní lidé.

Satoranský při debutu za New Orleans vstřelil dva body, Krejčí nehrál kvůli vízu

Wiggins si zažádal o výjimku z náboženských důvodů, nebylo mu ale vyhověno. Pokud by se nenechal naočkovat a nemohl hrát, přišel by minimálně o polovinu z letošního platu ve výši 31,5 milionu dolarů. "Není to něco, co bych chtěl udělat, ale byl jsem k tomu donucen," konstatoval.

Očkování v NBA povinné není, hráče, kteří ho nepodstoupí, ale čeká řada omezení. Lokální opatření v některých městech, jako je vedle San Francisca i New York, zakazuje neočkovaným osobám přístup do hal při větších akcích. Z dalších hvězd tak hrozí absence při domácích zápasech například Kyriemu Irvingovi z Brooklynu, bez vakcíny je pode médií v současnosti zhruba 40 basketbalistů. Povinnost očkování proti koronaviru odmítla hráčská asociace, platí ale pro rozhodčí, trenéry či členy realizačních týmů.

ČTK

Časová osa: Basketbal

Filtr článků - Basketbal


Zimní olympijské hry Peking 2022

Olympijská vlajka zůstává v Asii, po Korei a Japonsku je na řadě Čína. Zimní olympijské hry v Pekingu začínají 4. února slavnostním zahájením a končí 20. února 2022 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 15 sportů 109 disciplín na 15 sportovištích, Češi obhajují dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile z olympiády v Pchjongčchangu.