Rubriky:

Běžkyně sobě

VIDEONÁVOD: Zima a mráz nezastaví nás! Ženy a dívky, zahřejte se! ‒ II.

28. ledna 2019 12:00 - Praha

Globálně oteplovaná zima nám ještě sem tam ukáže, zač je toho ledový loket. Vyvstávají otázky, zda vůbec vylézat ven ‒ a když, zda se tam vůbec hýbat více, než je nezbytně nutné. Věříme, že i vy věříte na kouzelnou moc pohybu, a tak se pustíme do dalšího dílu našich outdoorových hrátek pro každé počasí!

Sport.cz

Zakopávání z dřepu – butt kick squat

Pořádně rozproudíme krev a zahřejeme se už prvním cvikem, kterým je hluboký dřep a následně švihové zakopnutí střídavě jednou a po dalším dřepu druhou nohou. Výhodou tohoto cviku je to, že zároveň posilujeme nohy, zejména svaly stehen přední i zadní, a zároveň uvolňujeme kyčle, protahujeme jejich okolí. To všechno se může pozitivně odrazit na našem běžeckém stylu a tím nás napříště i zrychlit.

Zima a mráz nezastaví nás! Ženy a dívky, zahřejte se! ‒ I. díl

Klik s oporou – elevated push up

Aby ani horní polovina těla nezůstávala ležet ladem, pustíme se do kliků. Pro začátek můžeme zvolit klik s oporou, dokud paže nebudou natolik silné, aby zvládly i těžší varianty. Kromě samotných paží posilujeme při správném provedení (rovný, zpevněný trup) také hluboké stabilizační svalstvo, core. A právě střed těla nejvíc trpí naším sedavým způsobem života. Bez zpevněného středu navíc nedokážeme správně, efektivně ani běhat. Proto jsou všechny cviky, při nichž dochází k zapojení jádra, pro běžce doporučeníhodné.

Bulharský dřep – rear foot elevated split squat

Bulharský dřep je vynikající a náročný cvik na posílení dolní poloviny těla, zároveň je výborný na posílení stability. To jsou věci, které se nám při běhání velmi hodí. Při správném provedení dochází rovněž k protažení stehen a uvolnění kyčlí ‒ další věc, kterou běžkyně ocení. Napoprvé nemusíte hned trhat rekordy. Dbejte na správné provedení, maximální, ale ještě snesitelně nepříjemný rozsah pohybu, rovnováhu. Počet opakování přidávejte postupně s tím, jak vaše nohy budou sílit.

Klik s oporou nohou – push up with elevated feet

Pokud jsou mezi námi i opravdové silačky, mohou zkusit náročnější variantu kliku ‒ s oporou, vyvýšením nohou. Zpočátku nemusí jít hned o lavičku, nohy si můžete opřít i o běžný obrubník, nízký pařez a podobně. Opět platí zásada postupného zvyšování náročnosti. Jsou mezi námi i takové, co zvládají několik kliků při opoře o zeď nebo strom téměř ve stojce. Fantazii nikdo nebrání, nejprve se ale ujistíme, že máme cvik dokonale zvládnutý, než začneme pracovat na jeho obtížnější variantě. Při kliku s oporou směřuje ještě větší zátěž také na tělesné jádro, takže je nutné mít ho už posílené z méně náročných cvičení.

Běhejte, cvičte a nemrzněte! Samy uvidíte, že s trochou snahy vám bude teplo i v třeskutých mrazech.

boe, Sport.cz

Časová osa: Běžkyně sobě

Filtr článků - Běžkyně sobě


Tour de France 2020

107. ročník nejslavnějšího cyklistického závodu světa Tour de France letos odstartuje 29. srpna v Nice a skončí 20. září tradičním dojezdem do Paříže. Z loňského roku vítězství obhajuje kolumbijský jezdec Egan Bernal. Na startu nebudou chybět další favorité - Thibaut Pinot nebo Primož Roglič. Z Čechů se představí Roman Kreuziger a Jan Hirt.

Kalendář akcí

Kdykoliv září říjen listopad prosinec leden 2021 únor 2021 březen 2021 duben 2021 květen 2021 červen 2021 červenec 2021 srpen 2021 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce