Rubriky:

Běhání

Famózní výkon na ledu a v mrazu. Čtyřiaosmdesátiletý důchodce dokončil jeden z nejtěžších maratonů

18. prosince 2019 07:55 - Praha

Led, sníh, vítr a dvacet stupňů pod nulou. Tak vypadal extrémní maraton, který se konal minulý pátek na Antarktidě. Vidět byla i česká vlajka, neboť vítězkou závodu se stala vytrvalkyně Lenka Fryčová. Mužům vládl Američan William Hafferty, avšak největší potlesk sklidil čtyřiaosmdesátiletý Roy Jorgen Svenningsen, který se zapsal do historie tohoto maratonu.

Reuters

Běhá od roku 1964, zúčastnil se přes padesáti maratonů na pěti kontinentech a teď se zapsal do historie. Čtyřiaosmdesátiletý Kanaďan totiž jako nejstarší člověk zvládl dokončit na Antarktidě jeden z nejtěžších zavodů na světě. Roy Jorgen Svenningsen zde absolvoval na ledu a sněhu, v silném větru a v mrazu dvacet stupňů pod nulou Ledový maraton.

Do cíle doběhl za velkého aplausu s vlajkou v ruce po jedenácti hodinách a téměř dvaačtyřiceti minutách. „Nejtěžší pro mě bylo, že jsem nebyl schopen držet krok s davem,“ uvedl Svenningsen na webu runningmagazine.ca. „V jednu chvíli jsem si dokonce myslel, že to nezvládnu,“ přiznal dál.

„Ale dokončil jsem to,“ dodal s tím, že ještě neběžel v Jižní Americe a v Austrálii. Avšak na to, aby tam mohl závodit teď nemá dostatek financí. Během závodu podle svých slov střídal běh s joggingem a na doporučení jednoho z lékařů si dal polévku, aby opět nabral síly. Po maratonu si pak dopřál horkou sprchu a pořádně se prospal.

V mrazivém maratonu byla vidět i česká vlajka zásluhou vytrvalkyně Lenky Fryčové, která do cíle doběhla jako první žena v čase čtyři hodiny a necelých jednačtyřicet minut. „Jsem sice trochu unavená, ale bylo to bezvadné. Sluníčko svítilo, krásná příroda. Můžu to jen doporučit,“ prohlásila Fryčová. Mezi muži vyhrál Američan William Hafferty. Ten o půl minuty vylepšil traťový rekord Petra Vabrouška, který zde zaběhl před šesti lety.

vk, Sport.cz, Právo

Časová osa: Běhání

Filtr článků - Běhání


Kalendář akcí

Kdykoliv červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2021 únor 2021 březen 2021 duben 2021 květen 2021 červen 2021 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce

Podsekce:

         

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..