Rubriky:

Co na talíř

Je libo úhoře? Ryby na běžcově talíři

30. července 2018 12:14 - Praha

Napůl ryba, napůl had, na talíři akorát. V případě úhoře samozřejmě nejde o plaza, ale o rybu, která je ovšem trochu zvláštní. Břišní ploutev nemá vůbec, zato hřbetní a ocasní tvoří jeden souvislý pás na hřbetě. Žije v řekách a brakických vodách po celé Evropě, nicméně jeho výskyt je poměrně vzácný. Může za to nadměrný rybolov i překážky na vodních tocích. Tento predátor si hlídá své teritorium a příliš jej nespatříte – libuje si v bahnitém dně. Protože by tyto své hrátky jen s žábrami nejspíše neudýchal, dýchá zároveň i kožním povrchem. Kdo jej někdy držel v ruce, ví, že jeho kůže je nápadně slizká.

 

Profimedia.cz

Podobně jako losos, také úhoř putuje z řek do Sargasového moře, kde se tře. Vrací se pak opět zpátky do sladkých vod. Zatímco ti mladí dlouho vypadají jako rybky, při svém návratu domů, který trvá až čtyři roky, nabývají své hadí podoby.

Dravec, do kterého se rádi zakousnete

Úhoř má vynikající jemné maso. S přípravou je sice trochu práce a zejména v oblasti hřbetu má hodně malých kostí, výsledek ale stojí za to. Nemilým překvapením bylo, když jsme se dověděli, že kůži je třeba oloupat. Proboha, jak??? Naštěstí v době chytrých mobilů to nebyl problém zjistit: Naříznout za hlavou, vzít na to kombinačky, a trochu se s tím poprat. Jeden drží hlavu, přičemž druhý táhne kůži. Po prvních pěti centimetrech zdravého vztekání sundáme zbytek kůže jako ponožku. Ještě tedy, že jsme si k moři vzali kombinačky. Prvotní cíl však nebylo stahování úhořů, ale případná pomoc dětem se skládacími koloběžkami.

Věděli jste, že úhoří krev je jedovatá? Obsahuje ichtyochemotoxin, který vyvolává otravu podobnou jako jed zmije. Nicméně můžete být klidní – tepelnou přípravou úhořího masa se jed spolehlivě zničí (dochází k tomu při 60 °C).

Úhoř na česneku

Je libo na pánvi, nebo na grilu? Staženého a vykuchaného úhoře zpracujeme dále buďto na pánev (stočíme do kruhu), nebo na gril – nakrájíme na špalíčky (ne moc dlouhé, aby se neohýbaly). V létě samozřejmě vítězí druhá varianta, a tak jsme kousky promíchali s trochou olivového oleje, s rozetřeným česnekem, kořením na ryby a trochou soli. Vše lze ještě posypat česnekem nakrájeným na plátky, můžeme přidat kousek rozmarýnu. Několikrát otočíme – a je hotovo. (Na pánvi se pak dělá podobně ochucen na másle s přidáním trochy bílého vína). Bude chutnat s grilovanou zeleninou nebo bramborem.

Vanda Kadeřábková-Březinová, Sport.cz

Časová osa: Co na talíř

Filtr článků - Co na talíř


Kalendář akcí

Kdykoliv únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2021 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce