Rubriky:

Ladíme

Nebuďte tlustí, ulevíte i svému dýchacímu systému a vyhnete se astmatu!

29. září 2018 09:22 - Praha

Obezita je jednou z nejvíce zastoupených civilizačních chorob světa. Česko je v žebříčku evropské osmadvacítky na čtvrtém místě, co se týče obezity mužů, a české ženy zaujímají „jen“ pátou příčku. Komplikací, které nadměrnou tělesnou váhu provázejí, může být celá řada. Ve Spojených státech amerických se nyní podařilo dát do souvislosti s obezitou také výskyt astmatu.

 

Profimedia.cz

Ukazuje se, že jedním z mnoha symptomů astmatu je nadváha. Vyplývá to z nové americké studie, která dává do úzké souvislosti riziko astmatu s nadměrnou tělesnou hmotností. Základ pro toto tvrzení vědců je jednoduchý fakt, že tlustí lidé trpí více na záněty v oblasti dýchacího svalstva, což také zvyšuje nebezpečí, že onemocní na astma. Navíc mají silně obézní lidé redukovanou schopnost vzdorovat nemocím obecně. Dále lidé trpící obezitou nereagují tak dobře na léčbu kortikosteroidy, které se obvykle v případě astmatu nasazují.

Zlato pro všechny? Země, kde ho dostanete za to, že žijete zdravěji

Výzkumníci vystavili lidské buňky z dýchacích cest vlivu histaminů, chemikálií, kterými náš imunitní systém reaguje při setkání s alergeny (látkami vyvolávajícími alergickou reakci). Dále přidali karbachol, léčivo stimulující část nervového systému odpovědnou za kontrolu dýchacích cest. Pokud jsou buňky takto stimulovány, vytvářejí vápník podněcující svalovou kontrakci. Buňky obézních lidí vytvářejí více vápníku. Nadto vědci zjistili, že buňky obézních žen vytvářejí ve srovnání se stejnými buňkami mužskými ještě více vápníku.

Tyto poznatky dle vědců ukazují na to, že nadváha negativním způsobem ovlivňuje buňky dýchacích svalů. Takové závěry by mohly být novým impulsem v léčbě astmatu, při níž by se nemusely používat kontroverzní steroidy.

kü, Sport.cz

Časová osa: Ladíme

Filtr článků - Ladíme


Tour de France 2020

107. ročník nejslavnějšího cyklistického závodu světa Tour de France letos odstartuje 29. srpna v Nice a skončí 20. září tradičním dojezdem do Paříže. Z loňského roku vítězství obhajuje kolumbijský jezdec Egan Bernal. Na startu nebudou chybět další favorité - Thibaut Pinot nebo Primož Roglič. Z Čechů se představí Roman Kreuziger a Jan Hirt.

Kalendář akcí

Kdykoliv září říjen listopad prosinec leden 2021 únor 2021 březen 2021 duben 2021 květen 2021 červen 2021 červenec 2021 srpen 2021 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce