Rubriky:

Ladíme

Zvyšte svoji výkonnost pomocí sacharidové manipulace!

24. srpna 2015 14:03

Manipulace s příjmem sacharidů je jedna z nejjednodušších a zároveň velmi účinných strategií, jak zvýšit vaši fyzickou i psychickou vytrvalost. Přísahají na ni i profesionální trenéři s mnoha desítkami let zkušeností. Vzhledem ke skutečnosti, že genovou manipulaci doma ve sklepě nezvládne úplně každý, uchýlíme se prozatím alespoň k manipulaci s cukry.

 

Profimedia.cz

Po absolvování takového tréninku budete na půlmaratónských, maratónských i ultramaratónských tratích rychlejší a psychicky i fyzicky silnější než kdykoli předtím. Tato strategie nevyžaduje žádné nákupy dalších specialitek, jen nadšení a odhodlání. Jako ostatně všechno, co v životě za něco stojí.

Základem sacharidové manipulace je přinutit tělo, aby více než doposud čerpalo energii také z tuků, zvýšit jeho celkovou zásobu sacharidů, jež bude při závodě k dispozici a připravit se na strasti posledních kilometrů velkého závodu, na nějž se připravujeme.

Celá tato příprava se tudíž rozpadá do tří fází:

• V první fázi zvyšujeme tréninkové dávky tzv. dlouhých běhů. Tělo sytíme sacharidy před výkonem (nejlépe snídaně se zdroji postupně se uvolňujících cukrů, např. rýže, vločky, brambory) i při něm (rychle stravitelné cukry např. z gelů nebo sportovních nápojů). Běhy byste měli končit relativně svěží a s dostatečnou mírou sebedůvěry.

• V druhé fázi postupně eliminujeme příjem cukrů před a během výkonu, abychom tělo naučili ve větší míře získávat energii spalováním tuků. Tělo pocítí relativní nedostatek cukrů a po doběhu jich začne ukládat více, postupně získáme celkově větší množství využitelné energie. Ke konci této fáze by už měl být dlouhý běh zcela „ohne Zucker". Nastoupí větší únava, ale my se v tuto chvíli nesnažíme o vysokou rychlost, jako spíše o doběhnutí trasy. Zvyk na hlubší únavu přispěje k větší odolnosti organizmu v den důležitého závodu a připraví nás na těžké chvíle vypětí na posledních kilometrech.

• Třetí fáze bude ve znamení maximálních běhů bez cukru (v délce trvání 3-3,5 hod.) v první polovině. Ve druhé, závěrečné části začneme opět se sacharidy v plném rozsahu tak, jak máme připraveno na samotný závod. Celková kvalita běhu se zvýší. To, jak se cítíme při něm a po něm, ale hlavně rychlost. Nemělo by nám ke konci, jak se říká, dojít maggi. Naše tělo bude odolnější vůči fyzickému závodnímu stresu, dovolí nám více „dupat na plyn". Navíc v závěru tréninku se sacharidovou manipulací můžeme do nejmenších detailů vyladit svůj závodní jídelníček.

Upozornění:
Tento druh tréninku je fyzicky, ale také psychicky náročný. Není určen pro začátečníky!
Přistupujte k němu myslící hlavou, odhodlaně, ale ne bez pudu sebezáchovy!
Po bězích bez cukrů počítejte s delší regenerací v den tréninku a den následující.
kü, Sport.cz

Časová osa: Ladíme

Filtr článků - Ladíme


Tour de France 2020

107. ročník nejslavnějšího cyklistického závodu světa Tour de France letos odstartuje 29. srpna v Nice a skončí 20. září tradičním dojezdem do Paříže. Z loňského roku vítězství obhajuje kolumbijský jezdec Egan Bernal. Na startu nebudou chybět další favorité - Thibaut Pinot nebo Primož Roglič. Z Čechů se představí Roman Kreuziger a Jan Hirt.

Kalendář akcí

Kdykoliv září říjen listopad prosinec leden 2021 únor 2021 březen 2021 duben 2021 květen 2021 červen 2021 červenec 2021 srpen 2021 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce