Nebuďte bloudi a buďte rychlejší! Trénink 30-20-10

17. srpna 2015 07:00 - Praha

Mnoho z nás běhá již dlouho. A mnoho z nás tajně doufá, že přijde den, kdy budou ještě rychlejší než kdy předtím. A ten den nepřichází. Kde je chyba? V přístupu! Neuvěřitelné množství běžců se domnívá, že rychlost přijde jaksi sama. Že stačí naběhat určitý obrovský objem kilometrů a ta rychlost tam prostě bude. Bez jakékoli škodolibosti můžeme říci: Nebude. Rychlost přinášejí pouze tréninky na bázi tempových nebo intervalových běhů. Jeden sofistikovanější z nich si dnes ukážeme.

 

Profimedia.cz

O tom, že kvalita může být někdy lepší než kvantita, už v souvislosti s běžeckým tréninkem slyšel snad každý z nás. Výzkum Univerzity v Kodani to jen potvrzuje. Fyziologové tam vzali dvě skupiny běžců a předepsali jim trénink na 7 týdnů. Jedna skupina prostě jen nabíhala kilometry, druhá se oddávala speciálnímu tréninku na bázi fartleku:

• krátké zahřátí
• 4x za sebou bez meziklusu: 30 vteřin joggingu + 20 vteřin běhu v obvyklém tempu + 10 vteřin sprintu „na doraz"
• 2 minuty joggingu
• opakování cyklu čtyř pyramid 30-20-10
• 2 minuty joggingu
• opakování cyklu čtyř pyramid 30-20-10
• lehký výklus

Takto druhá skupina trénovala po dobu čtyř týdnů. Pak trénink navýšili ze tří na čtyři pyramidální cykly a s tímto předpisem dokončili sedmitýdenní pokus. Co se přihodilo? Tato skupina podstoupila intenzivnější trénink, než jaký doposud vykonávala, a zároveň zredukovala svoji celkovou týdenní kilometráž o polovinu! Na konci pokusu vykazovala zlepšení svých časů na 1,5 a 5 kilometrů, zlepšení ukazatelů krevního tlaku a cholesterolu a zvýšení VO2max. První, kontrolní skupina se v žádném z těchto parametrů nepohnula z místa.

Co je fartlek?
Poměrně ošklivé švédské slovo. Znamená „hra s rychlostí". Během tréninku kombinujete snadnější, pomalejší pasáže s těžšími, rychlejšími. Od intervalového tréninku jej hlavně dělí fakt, že se toto děje nepřerušovaně, v kuse.

Příznivé účinky intenzivního tréninku na bázi hrátek s rychlostí jsou nasnadě ‒ větší síla a vytrvalost svalů, zvýšená anaerobní kapacita organismu, zlepšení přenosu vzruchů mezi nervy a svaly, vyšší frekvence pohybu... To všechno vám může pomoci při závěrečných kilometrech vašich vysněných závodů ‒ maratónů či ultramaratónů.

Znáte snad lepší pocit, než je ten, kdy se vám v závěru někdo ze soutěžících přilepí na paty a vy v sobě cítíte dostatek síly nakopnout vrtuli na vyšší obrátky a hravě jej setřást? Nebo těsně před cílem předběhnout nadutého maníka, který už už zvedá ruce ve vítězném gestu, když vy se okolo něj proženete jako unašeč splašeného šicího stroje a prvenství na cílové čáře si v poslední vteřině uzurpujete pro sebe? Rychlostnímu tréninku a zdravé škodolibosti třikrát-dvakrát-jednou zdar!

kü, Sport.cz

Časová osa: Ladíme

Filtr článků - Ladíme


EURO 2021

Evropský fotbalový svátek, jež byl kvůli koronaviru o rok odložen, začíná 11. června a končí 11. července 2021. Revoluční EURO pořádá hned 11 evropských zemí a poprvé se na něm představí video asistent rozhodčího (VAR). Česká reprezentace se v rámci skupiny D utkala se Skotskem, Chorvatskem a Anglií, finále turnaje hostí londýnské Wembley.

Kalendář akcí

Kdykoliv září říjen listopad prosinec leden 2022 únor 2022 březen 2022 duben 2022 květen 2022 červen 2022 červenec 2022 srpen 2022 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce