Živě

Křídla, která vás dostanou přes bolest. Motivace, klíčový bod zlomu

2. září 2015 07:06 - Praha

Motivace. Křídla, která jsou schopna běžce povznést v posledních kilometrech, bolestivých kilometrech závodu, kdy bojuje se vším a tělo se snaží vzdorovat a nejradši by vypnulo. Výsledek tělo nezajímá, ale je tu ještě někdo důležitější - hlava, která si umí vynutit pozornost. Pokud má dostatečný motivační stimul, dokáže běžec protnout cíl.

 

prkonektor.cz

Nezáleží, kde na trati trpíte, překonáváte se. Pokud máte důvod dokončit, překonáte se a studený meloun si dáte jako odměnu prostě později. Jsou běžci, kteří milují bod zlomu. Stav, jenž rozhoduje o úspěchu, zde se dělí zrno od plev. Motivace je termín odvozený z latinského movere – hýbati, pohybovati. Pokud najdete v sobě sílu, jdete vpřed.

Připravit se na tento stav nelze, závod a trénink jsou odlišná úroveň. Můžete běhat stejné kilometry, ale se startovním číslem na prsou si vaše tělo hraje více s adrenalinem, který se dokáže rozstřelit do všech světových stran. Tím pádem se může stát cokoliv. Když se k tomu připojí vyčerpání, není od věci mít připravenou mantru, která vás přehoupne přes krizi. Krátké slogany, hesla, slova, která si můžete stále dokola pro sebe opakovat.

• můžu dělat těžké věci
• sáhnu si hluboko
• tohle dám
• ukaž svoji velikost
• každým krokem silnější
• tady mě neuvidíte padnout
• bolest je jen dočasná
• skončím, až bude hotovo, a to je v cíli
• nevěří mi, ukážu všem
• žiju si svůj sen
• k úspěchu nevede výtah
• můžu a nepřestanu
• Petr, Lenka, Vašek, Pavlína (někdo si opakuje jména svých dětí)

Pokud vás sport baví, tak to je vaše první výhra. Nemusíte se nutit do tréninků, i když ne vždy je vše stoprocentní. Pokud vidíte smysl v běhání, nepřestávejte, právě jste dosáhli na druhou výhru. Třetím vítězstvím je úspěch, který se dostaví. Pro jednoho to je pohyb, pevnější postava, naběhané kilometry, lepší časy. Za tím vším je motivace, ta posouvá vpřed. Každý ji má jinou, nezáleží, zda jde o běhání pěti kilometrů okolo rybníka večer po práci nebo příprava na závody.

Pokud ale čekáte, že přijde ten pravý okamžik, kdy poznáte, že máte začít, tak ten nepřijde. Nečekejte, začněte. „Neříkej, že nemůžeš, když nechceš. Protože velmi brzo přijdou dny, kdy to bude daleko horší. Budeš pro změnu chtít a pak už nebudeš moci," pronesl český velikán Jan Werich.

Co nás to žene vpřed
Motivace je vnitřní nebo vnější faktor nebo soubor faktorů vedoucí k energetizaci organismu. Motivace usměrňuje naše chování a jednání pro dosažení určitého cíle. Motivy jsou osobní příčiny určitého chování – jsou to pohnutky, psychologické příčiny akcí a reakcí, činností a jednání člověka zaměřené na uspokojování určitých potřeb. Potřeba je stav nedostatku nebo nadbytku něčeho, co nás vede k činnostem, jimiž tuto potřebu uspokojujeme. (zdroj: wikipedia.org)
Libor Kalous, Sport.cz

Časová osa: Ladíme

Filtr článků - Ladíme


EURO 2021

Evropský fotbalový svátek, jež byl kvůli koronaviru o rok odložen, začíná 11. června a končí 11. července 2021. Revoluční EURO pořádá hned 11 evropských zemí a poprvé se na něm představí video asistent rozhodčího (VAR). Česká reprezentace se v rámci skupiny D utkala se Skotskem, Chorvatskem a Anglií, finále turnaje hostí londýnské Wembley.

Kalendář akcí

Kdykoliv srpen září říjen listopad prosinec leden 2022 únor 2022 březen 2022 duben 2022 květen 2022 červen 2022 červenec 2022 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce