Živě

Střední tratě – proklatě dlouhé, nebo příliš krátké?

15. října 2015 07:04 - Praha

Běhy na 800 a 1500 metrů můžete buďto milovat, nebo nenávidět. Jsou totiž buďto děsivě dlouhé, a přitom ještě dost rychlé, nebo příliš krátké a proklatě rychlé a v té rychlosti dlouhé. Dva diametrálně odlišné pohledy sprintera a vytrvalce.

 

salmingrunning.cz

Když ale tyhle tratě umíte běhat, rozhodně nejste bez šancí například v Mezinárodním běžeckém desetiboji, který bude na jaře 2016 tentokrát u nás. Na nejvíce bodů zde dosáhne dobrý středotraťař, který je zároveň rychlý a na rozdíl od sprintera si ze svého tréninku lépe poradí i s pětkou a desítkou. A kdo má v plánu jít studovat na policajta nebo na vojáka, jistě po něm budou chtít Cooperův test. Tam naběháte sice trochu více (nebo byste měli), ale kýženého limitu rovněž dosáhnete spíše z tréninku na střední a delší vzdálenosti, než z pouhého klusání.

Jak takový trénink potom vypadá?

Nebojte se, o své oblíbené výběhy přírodou nepřijdete. Zejména nyní na podzim všichni atleti budují především aerobní vytrvalost. Jen bude třeba některé tréninky trochu zrychlit. Pokud je pro vás těžké udělat rychlejší krok a nedejbože intervaly (bez nichž to tedy opravdu nejde), najedete na to nejsnáze přes spojované rovinky, které můžete zařadit jednou, později i dvakrát týdně.

Takovému tréninku samozřejmě musí vždy předcházet důkladné zahřátí, rozcvičení a běžecká abeceda – a po tréninku opět zklidnění a protažení. Běžíte pak desetkrát úsek v délce 80-120 metrů vždy tam svižně, zpátky s meziklusem, což můžete obměňovat – dát si je do mírného kopce, nebo prodloužit na 200-250 metrů (pak jich běžíte o něco méně) a vždy tak, abyste nenakopli jen první dva a zbytek se bezmocně ploužili. Můžete je běžet i v sériích (po třech-čtyřech), přičemž si mezi sériemi můžete trochu odpočinout. V tom případě může být poslední z každé série i malinko rychlejší.

Rady zkušené středotraťařky

Podobně radí i zkušená atletka středotraťařka, dříve i nyní úspěšná sběratelka medailí na mezinárodních soutěžích Masters atletů Miriam Stewartová: „Já osobně každému, začátečníkovi i pokročilému radím trénink ‚minutky'. Minutu rychle, minutu klus. Je to lehce napsané, ale docela záhul, když se jde kopec nekopec, rovina nerovina. Přilítnu z tohohle tréninku vždycky zplavená. Dá se hrát nejen s celkovou uběhlou délkou, ale i s délkou intervalů – třeba minuta/2 minuty, 2 minuty/2 minuty, i po půl minutách. To, samozřejmě záleží na zdatnosti a pokročilosti. Hlavně tak můžete běhat všude – v lese, na pláži, v parku, i v ulici. Nemusíte se tak táhnout na stadion, nebo na naměřený okruh," doporučuje trenérka atletické mládeže a matka dvou velmi kvalitních středotraťařů..

Stěžejní část středotraťařského tréninku pak tvoří úseky a jejich kombinace, nejčastěji v délce 300 ‒ 2000m, podle tréninkového období a případné specializace, ale většina z vás se nejspíše specializovat nebude. Ty si více přiblížíme v příštím díle. Namíchat ideální mix v různých fázích přípravy je poměrně náročnou záležitostí. Důležité je nejen vhodně zvolené tempo a počet úseků, ale i pauzy mezi nimi a to se v průběhu roku mění.

Jak bylo zmíněno, nyní na zimu prakticky všichni atleti nabírají obecnou vytrvalost v objemovém tréninku – delších a volnějších výbězích, a ve fartleku. Prakticky celoročně však lze zařadit i další trénink, který vás dostane ze stereotypního klusání: „Docela často zapojuju trénink 10 x 200 metrů s meziklusem," radí dále Miriam. „To je takový ,ulejvácký´ lehký trénink, ale meziklus udělá své. To můžete zapojit úplně vždycky, celoročně různou intenzitou," prozradila ze své přípravy recept na to, jak úspěšně prohánět o generaci mladší atletky.

I kratší je někdy delší

Není bez zajímavosti, že i patnáctistovkaři běhají v tréninku šedesátky – rozvoj maximální rychlosti je důležitý především v mladším věku (později to již s největší pravděpodobností nedoženete, ale můžete se alespoň přiblížit k výkonům, které vám váš věk dovolí a v každém případě tak rovněž zpomalíte přirozený – a nevítaný proces zpomalování). Pokud na to vaše tělo není zvyklé, nechte to na jaro, abyste se nezranili. Opatrná je i Miriam: „S absolutní rychlostí teď nijak neexperimentuji – na to jsem stará a bojím se, aby se mi nepovolily matičky a šrouby a neporupaly nohy," smějeme se obě.

Já zase jako někdejší sprinto-čtvrtkařka později posílená dlouhými běhy včetně maratonů, i na středních tratích hodně těžím z rychlosti. Když přežiju to tempo a mám naběháno, můžu zrychlovat. Mám asi také větší rychlostní rezervu oproti těm, co jdou na delší tratě. Z tréninku na desítky a maratony jsem si příležitostně odskočila na střední tratě v atletické lize, což byl pro mne poměrně kvalitní rychlostní trénink, zatímco v době, kdy mou nejdelší tratí bylo 400 metrů, byla i krátká trať každoroční Velké Kunratické (1330 m) rovna maratonu. A když jsem měla naběhané „středotraťařské" úseky ze zimy, pomohlo mi to na všech tratích od 400 do 5000 metrů v posledním Běžeckém desetiboji k poměrně dobrým výsledkům, i když mi podstatnou část přípravy zkomplikovaly zdravotní problémy.

Pročísnout svůj trénink již výše zmíněnými rovinkami proto rozhodně není na škodu, nyní v zimě také ne naplno, ale stupňujeme nejvýše do 80 % úsilí, nejste-li v kryté hale. A první rovinky jsou ještě volnější, na styl a krásu. Nedílnou součástí tréninku je dále posilování a technika běhu, což si rovněž více přiblížíme příště.

Vanda Kadeřábková-Březinová, Sport.cz

Časová osa: Ladíme

Filtr článků - Ladíme


EURO 2021

Evropský fotbalový svátek, jež byl kvůli koronaviru o rok odložen, začíná 11. června a končí 11. července 2021. Revoluční EURO pořádá hned 11 evropských zemí a poprvé se na něm představí video asistent rozhodčího (VAR). Česká reprezentace se v rámci skupiny D utká se Skotskem, Chorvatskem a Anglií, finále turnaje hostí londýnské Wembley.

Kalendář akcí

Kdykoliv červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2022 únor 2022 březen 2022 duben 2022 květen 2022 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce