Běh naboso může zlepšit vaši paměť. Máte zkušenosti?

1. června 2016 07:04 - Praha

Sundejte boty a jděte si zaběhat. Když skončíte, můžete být chytřejší, než jste začali. Úsměvné? Patrně ano. Jedno vyběhnutí z vás asi adepta na Nobelovu cenu neudělá, ale podle studie University of North Florida, vám běhání naboso může vylepšit myšlení a poznávací funkce. Takže kdo už zahodil boty?

 

Archiv: Tomáš Zahálka

„Pracovní paměť, naše schopnost vyvolat a zpracovat informace se využívá v celém našem životě. Zlepšit ji můžeme, pokud ji budeme schopni realizovat v klíčových oblastech, které se linou od školy, přes zaměstnání až do důchodu," tvrdí vědci.

Průzkum proběhl na 72 adeptech ve věku od 18 do 44 let, kteří běhali naboso, a také běhali v botách. Mezi jednotlivými pasážemi byla šestnáctiminutová odmlka a funkce paměti byly měřeny před a po běhání. Výsledky tohoto výzkumu, pokusu? Výkon paměti u běhajících naboso byl přibližně o 16% vyšší.

„Pracovní paměť je stále více uznávána jako zásadní kognitivní dovednost, a tyto nálezy jsou pro lidi skvělou zprávou, pokud hledají zábavný způsob, jak zvýšit své schopnosti," nechala se slyšet Tracy Allowayová z University of North Florida ve Spojených státech.

"Přiznám se, že o tom jsem až tak nepřemýšlel, že by to mělo mít vliv na paměť. I když bosý běh je trénink paměti a mozku díky poznávání a oťapkávání povrchů značný," nechal se slyšet český propagátor bosoběhu Tomáš Zahálka.

Pustit se do běhání naboso vyžaduje rozum

Nedošlo k enormnímu zvýšení pracovní paměti proti běhání s botami. Vždy se musí pracovat s více proměnnými - například tepová frekvence, srdeční činnost. „Maličkosti mají často největší dopad. Tento výzkum ale ukazuje, že můžeme realizovat náš kognitivní potenciál ve stejném čase," řekl vedoucí výzkumu Ross Alloway. „Pokud bychom sundali boty a šli si zaběhat, můžeme skončit chytřejší, než když jsme začali," dodal.

Pustit se do běhání naboso, ale není jako natočit si vodu z kohoutku. Tady běžec musí projít procesem, zvykáním si. Musí jít po malých krůčcích. Pokud by se rozhodl skočit do tohoto směru rovnýma nohama, může na zlepšení hlavy zapomenout, bude spíše nohy léčit.

Podle vědců je možné, že bosé běhání vyžaduje intenzivnější využití pracovní paměti, protože se dožaduje větších hmatových a proprioceptivních nároků, které podávají informace o změnách ve svalech, vazech a šlachách. To ve spojení s během naboso může vysvětlovat vědecké závěry.

lik, Sport.cz

Časová osa: Ladíme

Filtr článků - Ladíme


MS v hokeji 2021

85. hokejové mistrovství světa probíhá od 21. května do 6. června v Lotyšsku, kde všechny zápasy hostí hlavní město Riga. Česká hokejová reprezentace bojuje ve skupině A a snaží se vylepšit čtvrté místo z posledního šampionátu v roce 2019. Zlato obhajuje výběr Finska.

Kalendář akcí

Kdykoliv květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2022 únor 2022 březen 2022 duben 2022 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce