Nedostatek tekutin při sportu ovlivňuje výkon, ale i zdraví

2. září 2016 13:03 - Praha

Pitný režim hraje při sportu velmi důležitou roli. Pohyb a fyzická zátěž vlivem pocení a intenzivního dýchání zvyšuje ztráty tělesné vody. Může jít až o jeden litr za půl hodiny. Ti, co nedoplňují tekutiny v průběhu aktivity, jsou náchylnější k dehydrataci, která se dostaví mnohem dřív, než dotyčný pocítí žízeň. V důsledku toho pak dochází ke zvýšení tělesné teploty, bolestem hlavy, předčasné únavě či ke svalovým křečím.

 

RunCzech

Vždy je tedy lepší vypít dvě hodiny před samotným výkonem zhruba 500-800 ml a následně 200-300 ml zhruba půl hodiny před začátkem aktivity. V průběhu aktivity je pak doporučováno přijímat tekutiny v menších dávkách 100-150 ml každých 10-15 minut. Hodinová aktivita vyžaduje příjem cca půl litru čisté vody, při silném pocení a extrémně náročném výkonu až jeden litr.

ČTĚTE TAKÉ: Pít a nechat žít aneb Hydratace jako způsob sebeobrany

Při obvyklých teplotách do 22 °C u středně náročného sportu totiž člověk vypotí až dva litry vody za hodinu. S vyšší teplotou a vlhkostí vzduchu pak ještě více. Proto je potřeba při sportu dbát na včasný příjem tekutin. Ideální je pít po doušcích a nekonzumovat naráz celou doporučenou dávku.

Pokud se sportovec dostane do stavu dehydratace, je jeho výkonnost ohrožena, a to již v případě, kdy dojde k 1-2% ztrátě celkové tělesné hmotnosti. V ten okamžik již dochází k 5-10% poklesu výkonosti a srdce zvyšuje svoji činnost o tři až pět tepů za minutu. Pokud dojde ke ztrátám tekutin odpovídajícím poklesu tělesné hmotnosti o 3-6 %, snižuje se fyzický výkon o 20-45 %. Zároveň se ztrátami vody jsou odváděny i důležité rozpuštěné minerály, především sodík, draslík a hořčík, což může přispívat ke vzniku křečí.

Ztráty tekutin se přitom vždy odvíjí od fyzické aktivity a teploty okolního prostředí. S rostoucí teplotou a vlhkostí vzduchu mohou ztráty tekutin dosahovat až dva a půl litru za hodinu.

„Je potřeba si uvědomit, že ztráty hmotnosti okamžitě po fyzické zátěži jsou spojeny v zásadě pouze s úbytkem tekutiny v těle. Pokud tedy sportovec váží méně po sportovní aktivitě než před ní, jedná se o stav rozvíjející se dehydratace. Při úbytku jednoho kilogramu celkové hmotnosti pocením je potřeba zvýšit příjem tekutin zhruba o jeden litr," upozorňuje MUDr. Petr Homoláč.

Rovnováha vnitřního prostředí

Pocením se také narušuje minerální rovnováha vnitřního prostředí. Dochází k velmi významným ztrátám sodíku a chloridů, a to zvláště u lidí, kteří pravidelně nesportují nebo se hůře aklimatizují na vyšší teploty. „Proto je dobré při náročnější aktivitě pít nesycené minerální vody nebo iontové nápoje. Ty by měly obsahovat především sodík (cca 110-170 mg/250ml), který je potem vylučován nejvíce a podporuje vstřebávání vody. Dále pak chloridy (ve formě kuchyňské soli – chloridu sodného), draslík (cca 20-50 mg/250ml), popřípadě hořčík," vysvětluje Prof. MUDr. Zdeněk Zadák, vedoucí Centra pro výzkum a vývoj LFUK a FN v Hradci Králové a vedoucí lékař AquaLife Institutu.

Při vytrvalostních výkonech přesahujících hodinu by součástí nápojů měly být i sacharidy. Vhodný je například ředěný pomerančový džus či iontový nápoj. Studené tekutiny ochlazují tělo a vytváří tak chladovou ochranu před jeho přehřátím. Nikdy by však neměly být nápoje příliš chladné, aby nedocházelo k překrvení sliznic. Teplota nápoje by se měla pohybovat kolem 10-12 °C.

Pokud člověk správně doplňoval tekutiny během pohybu, neměl by po skončení aktivity cítit velkou žízeň. I tak pravděpodobně vznikl během sportu deficit tekutin a elektrolytů, který je potřeba doplnit. Rychlost rehydratace vždy závisí na míře dehydratace. Vodní bilance se nikdy neobnovuje okamžitě, je potřeba přijímat tekutiny v menších dávkách, ale častěji po dobu šesti hodin od ukončení aktivity.

Dana Klejnová, Novinky

Časová osa: Ladíme

Filtr článků - Ladíme


Běhání v zimě

Zima je pro řadu běžců obdobím nejistoty a nechuti k běhání. Nízké teploty od běhu často odradí, proto je důležité dodržovat základní pravidla. Ať už v zimě hledáte běžeckou motivaci, pilujete techniku běhu nebo hledáte zimní běžecké vybavení, jistě vám poslouží naše tipy a triky, jak se na běh v zimním období připravit a pořádně si ho užít.

Kalendář akcí

Kdykoliv březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2022 únor 2022 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce

Patička stránky: