Prokládat intervalové tréninky chůzí, nebo klusem?

7. listopadu 2017 13:19 - Praha

Je lepší při intervalovém tréninku mezi jednotlivými běhy spíše klusat, nebo spíše chodit, nebo nedělat vůbec nic? To je otázka, která se mezi běžci, co to se svým koníčkem myslí už trochu vážněji, probírá docela často. Pauzu mezi intervaly lze vyplnit ledasčím, co ale bude nejefektivnější a přinese nejlepší výsledky?

 

Profimedia.cz

Pauzu mezi jednotlivými intervaly určují v zásadě dvě veličiny, s nimiž si můžeme pohrávat – délka pauzy a absolvovaná zátěž během pauzy. Velice zajímavou studii na toto téma provedli vědci ve Francii. Dopustili se při tom mnoha nesrovnalostí a chyb, přesto jsou jejich výsledky docela dobře vypovídající.

Kolik je na světě druhů běhu?

Studie byla založena na pouhých 18 probandech, kteří sedm týdnů netrénovali nic jiného než intervaly. Devět z nich je prokládalo meziklusem, devět z nich mezichůzí nebo jen postáváním. Běhaly se naplno intervaly v délce 30 vteřin, následovala 30vteřinová pauza. Tu jedna skupina vyplnila meziklusem na úrovni 50 % maxima, druhá skupina trávila pauzy pasivně, mezichůzí nebo pouze vestoje. Ovšem pasivnější skupina musela absolvovat o 50 % více intervalů běhaných na maximum, což dále okleštilo vypovídací schopnost studie. Nicméně i přes veškeré uvedené nedostatky přeci jen některé zajímavé výsledky přinesla.

Skupina s aktivními pauzami vykázala značný nárůst VO2max, zatímco pasivní skupina nezaznamenala žádné změny (ačkoli naběhala o polovinu více intervalů!). Za možnou příčinu vědci označili efektivnější regeneraci rychlých zásob energie, tedy že pasivní skupina měla rychlejší přístup k energetickým zdrojům v prvních několika vteřinách vysoce intenzivního běhu. To je ovšem dobré pro sprintery, pro vytrvalce taková výhoda nemá význam. U aktivní skupiny se projevilo spíše dlouhodobější efektivnější využívání energetických zdrojů.

Porovnání běžecké dynamiky: Běhat naboso je dobré, běhací pás jen odráží techniku

Je tedy lepší v pauzách klusat nebo chodit?

Správná odpověď závisí kromě jiného na tom, jak dlouhým běhům se ten který běžec věnuje. Pokud budete středotraťař, budete využívat mix obou přístupů, protože potřebujete mít jak rychlý energetický přísun na první vteřiny běhu, tak chcete efektivně využívat další možnosti, až tyto zdroje dojdou. Sprinteři pro sebe vytěží maximum, když budou zařazovat pasivní pauzy. Rychlá energie na pár vteřin pro ně znamená vyhranou půlku nebo rovnou celý závod. A pokud jste vytrvalci? Odborníci doporučují rovněž střídání přístupů a kombinovat pasivní i aktivní mezifáze, přičemž různorodost platí i pro jejich délku. Střídáním tréninků s extrémně krátkými pauzami a jindy zase poměrně dlouhými (v porovnání s délkou intervalu) přinese velice efektivní práci na rychlosti.

kü, Sport.cz

Časová osa: Ladíme

Filtr článků - Ladíme


Běhání nejen pro začátečníky

Běhání je celosvětový fenomén, avšak i tak bazická aktivita představuje řadu úskalí a rizik, zvlášť u začátečníků. Na Sport.cz najdete rady a tipy pro všechny běžce, včetně návodu jak s běháním začít, jak díky němu zhubnout, proč bystě měli dbát na rozcvičení nebo jestli je dobré běhat v těhotenství nebo s bolestí zad.

Kalendář akcí

Kdykoliv duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2022 únor 2022 březen 2022 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce