Rubriky:

Odjinud

Vzpomenete si na něj? Sportovec a vynálezce Hill slaví 80. narozeniny

28. září 2018 06:59 - Londýn

Bez většího zájmu médií oslavil v úterý své 80. narozeniny Ron Hill, běžec a běžecký vynálezce. Ačkoli bývalý mistr Evropy a Britského společenství národů výrazněji nezasáhl do olympijských bojů, jichž se třikrát zúčastnil, přeci jen ovlivňuje dodnes životy mnohých z nás. A určitě jej znáte jako autora nejdelší běžecké „lajny“ světa. Bez jediného vynechaného dne běhal 52 let a 39 dní, každý den vždy alespoň jednu míli. Včetně dní, kdy byl po těžké autonehodě s prasklou hrudní kostí nebo po operaci chodidla. Živoucí legenda nám toho odkázala mnohem víc.

 

Profimedia.cz

19 032 dní v řadě, více než 52 let každý den vybíhal na svůj povinný trénink, který si sám naordinoval. Svým příkladem tak strhnul celosvětovou lavinu. Dnes existuje uskupení Streak Runners International podle takzvaného „streak", anglicky série, řady. Ta sdružuje běžce, kteří se Hilla snaží napodobit a dosáhnout během svého života co nejdelší nepřerušené řady dní s tréninkem dlouhým alespoň jednu míli. Před nejbližším pronásledovatelem má Hill stále ještě tři roky náskok, ačkoli jemu samotnému už zdravotní problémy vystavily stopku.

Starý pardál vlastní silou pětkrát překonal zeměkouli

Jako držitel doktorského titulu v oblasti textilní chemie promluvil do celosvětového běhání snad ještě více. Byl průkopníkem ve využívání umělých vláken v oblasti sportu. Ve své době byl znám svými síťovanými běžeckými nátělníky. Připisuje se mu také „vynález" běžeckých šortek, elasťáků nebo reflexních proužků.

Na své sportovně-oděvní experimenty měl Hill dokonce svou vlastní stejnojmennou firmu. Tu musel bohužel později prodat. Dnes je vlastníkem firmy Hilly Clothing se zaměřením hlavně na speciální ponožky.

Jeho běhání zastavily problémy se srdcem. V květnu tohoto roku lékaři Hillovi diagnostikovali rané stádium Alzheimerovy choroby. Dnes běžec pracuje také na osvětě v souvislosti s touto nemocí. „Tohle není konec cesty. Nemusím se za svou nemoc stydět, protože jsem neudělal nic pro to, abych si ji zasloužil. Radostně pokračuji ve svém aktivním životě," stojí v jeho tiskovém prohlášení.

kü, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Odjinud

Filtr článků - Odjinud


Kalendář akcí

Kdykoliv červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2020 únor 2020 březen 2020 duben 2020 květen 2020 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce