Rubriky:

Odjinud

Masakr: Němci svou disciplínu posunuli na zcela jinou úroveň

12. prosince 2018 08:14 - Duisburg

Stala se úplně stejná věc, jako kdysi, když Roger Bannister překonal domněle nepřekonatelnou hranici čtyř minut v běhu na jednu míli. Dlouho to nešlo ‒ a pak se s rekordy roztrhl pytel. Loni se prvnímu člověku podařilo zaběhnout maraton pod dvě hodiny. Byl to sice neoficiální pokus za nestandardních podmínek, i tak se ale později Kipchogemu zadařilo nevídaným způsobem posunout maratonský čas téměř na dosah bájné dvouhodinové hranice. Jenže teď přišli němečtí inženýři a všechno je zase jinak!

 

Profimedia.cz

V září překonal Keňan Eliud Kipchoge světový rekord v běhu na maratonské distanci a časem 2:01:39 dal atletickému světu novou naději, že jednou přeci jen bude v lidských silách zaběhnout maraton za méně než 120 minut. Netrvalo dlouho... a v ocelářském a železářském Duisburgu v německém Severním Porýní-Vestfálsku dotáhli maratonský čas na neuvěřitelných 1:54:07! Má to samozřejmě malý háček.

Viking Power! Hustě potetovaný pankáč předvedl světovou podívanou

Zatímco vědci ze světoznámých univerzit počítali a počítali, až vypočetli, že stačí najít jen osm Kipchogeů, abychom hranici dvou hodin překonali už teď, Němci to prostě zkusili. Jediný problematický bod budou určitě všichni hledat v tom, že pohádkový výkon nepatří jednomu běžci, ale štafetě o 35 členech. To by mohlo některé obdivovatelky a obdivovatele zklamat, jenže: Němci i tak dosáhli světového rekordu, nového světového rekordu ve štafetovém maratonu.

Svůj tým poskládali z výkonnostních sportovců a několika profesionálů včetně maratonce Hendrika Pfeiffera. Všichni pak absolvovali celkem třikrát atletický ovál o 400 metrech, přičemž po každém okruhu měli k dispozici více než půlhodinovou pauzu, než přišla řada na jejich další interval.

Čas 02:42.27 na jeden kilometr, přesně tomu odpovídá výkon německého týmu. Všichni zúčastnění navíc věří, že by mohli být ještě o kousek lepší. Jejich úspěšný pokus se totiž odehrával na venkovní atletické dráze, takže svou – tentokrát negativní roli – si zahrálo i počasí. Při německém pokusu pršelo a dráha byla kluzká. I přesto se štafetě podařilo vylepšit rekord o více než sedm a půl minuty! Dočkáme se brzy dalšího výrazného zlepšení, když bude počasí spolupracovat?

kü, Sport.cz

Časová osa: Odjinud

Filtr článků - Odjinud


Kalendář akcí

Kdykoliv březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec leden 2021 únor 2021 Všechny typy závodu Méně než 10 km 10km – půlmaraton Půlmaraton – maraton Více než maraton Všechny kraje Praha Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Královéhradecký kraj Liberecký kraj Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Kraj Vysočina
Nenalezena žádná událost
-

Místo startu:

Mapa

Čas startu:

Startovné:

Tratě:

Poznámka:

Oficiální stránky

Další akce